Szklany stół to świetne rozwiązanie do większości wnętrz – na rynku znajdziesz szklany stół pasujący do większości stylów aranżacji wnętrz, co w połączeniu z lekkością takiego stołu w pełni wyjaśnia popularność szklanych stołów. Jednak słusznie nasuwa się pytanie – jak czyścić szklany stół, by zdobił a nie szpecił wnętrze?

Czym czyścić szklany stół?

Najlepszym środkiem do czyszczenia szklanego stołu jest płyn do mycia szyb. Żeby zapach nie był tak intensywny, warto go rozcieńczyć ciepłą wodą, i taką mieszanką czyścić stół. Równie dobrze do czyszczenia szklanego stołu nadaje się rozpuszczone w ciepłej wodzie mydło.

Jeśli obawiasz się kontaktu płynu do szyb z żywnością, możesz przygotować specjalną mieszankę: szklanka wody, szklanka alkoholu i łyżka octu. Ocet dobrze czyści szkło, a zawarty w mieszance alkohol sprawi, że szkło szybko wyschnie.

W przypadku stołu z blatem z kilku różnych materiałów (w szczególności bardzo modnego połączenia szkła z drewnem) najbezpieczniej zainwestować w środek do czyszczenia mebli, nadający się do różnych powierzchni. Ocet czy zawarty w środkach do mycia szyb amoniak w bardzo krótkim czasie zniszczą drewno.

Szklany stół najlepiej czyścić papierowymi ręcznikami, lub ściereczkami z mikrofibry – istotne jest, by nie zostawiały włókien. W razie potrzeby możesz wypolerować szklany stół zwykłą gazetą – zajęcie jest czasochłonne, ale efekt będzie bardzo dobry.

Jak czyścić?

Czyszczenie szklanego stołu zacznij od elementów nie będących ze szkła. Jeśli najpierw umyjesz szklany blat, a dopiero później przejdziesz na przykład do metalowych nóg, kurz się uniesie i osiądzie z powrotem na blacie.

Pamiętaj, żeby zawsze czyścić szklany blat z obu stron! Sprawa jest istotna, szczególnie gdy stolik stoi blisko okna – silne światło uwypukli nawet najdrobniejszy pyłek i smugę. Po każdym myciu szklanego stołu należy go wytrzeć do sucha, by nie zostały smugi.

Częste czyszczenie to podstawa

Najprostszą odpowiedzią na pytanie jak czyścić szklany stół jest: regularnie i dokładnie. Niestety szkło wymaga częstego wycierania, by nie było widać śladów palców, smug i plam. Nawet osadzający się kurz jest na szklanym stole bardzo widoczny.

Użytkownicy szklanych stołów podkreślają, że najtrudniejsze w posiadaniu takiego mebla jest przywyknięcie do częstego czyszczenia i dbanie o szkło. Jednak nagrodą za ten trud jest mebel, który zachwyci każdego gościa.