Chociaż zegarki są dzisiaj produktami łatwymi do kupienia i dostępnymi w szerokiej ofercie, każdy egzemplarz wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bo gdy lubimy swój zegarek, gdy jest pamiątką czy prezentem, chcemy, by jak najdłużej ładnie wyglądał i pracował przez wiele lat. Niezależnie więc od tego, czy posiadamy egzemplarz za kilkaset złotych, czy najnowszy damski model Emporio Armani, warto zadać sobie trochę trudu i odpowiednio go obsługiwać.

Bransoleta zegarka – metalowa oraz skórzana

Metalowe bransolety, które wykonane są z nierdzewnej stali, należy przemywać wodą. Jeśli na powierzchni bransoletki pojawiły się większe zabrudzenia, można użyć też miękkiej szczoteczki do zębów i mydła. Całość jednak nie może być intensywnie moczona, zwłaszcza gdy zegarek nie jest wodoszczelny. Do osuszenia zegarka przyda się sucha i miękka ściereczka, nawet taka, której używamy do czyszczenia okularów.

Nie możemy jednak tak samo czyścić skórzanych pasków od zegarków damskich. Są one bowiem bardzo wrażliwe na wilgoć. To dlatego producenci zalecają, by latem, gdy jest bardzo gorąco, nawet lekko poluzować pasek, by nie doszło do jego zawilgocenia. Zegarka takiego nie wolno też przechowywać w miejscu, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne, bo może się odbarwić. Pasek można przetrzeć miękką ściereczką nasączoną środkiem przeznaczonym do czyszczenia skóry.

Wstrząsy i uderzenia

Damskie zegarki to w większości modele biżuteryjne, niezwykle delikatne oraz eleganckie i trzeba się z nimi obchodzić łagodnie: chronić przed wstrząsami i uderzeniami. Bo chociaż modele z szafirowymi szkłami są niezwykle odporne na zadrapania, to zrzucenie zegarka czy jego przydeptanie może źle się skończyć. Do uprawiania sportu lepiej wybierać modele sportowe, na przykład takie, które w ofercie ma firma Casio.

Zegarek nie działa?

Bardzo możliwe, że po prostu trzeba wymienić w nim baterie. Najlepiej w takim przypadku wybrać się do zegarmistrza, który ma odpowiednie narzędzia, umiejętności i wiedzę dotyczącą naprawy i obsługi zegarków. Wymiana baterii kosztuje zaledwie kilka złotych. Gdy jednak nie to jest przyczyną awarii, warto sprawdzić gwarancję zegarka i skorzystać z naprawy oferowanej przez sklep lub producenta.