Nikt nie lubi sprzątać i pewnie w idealnym świecie nie byłoby mioteł, szczotek czy miękkich ściereczek z włókien. Jednak bałagan sam się nie usunie, a panele same nie wyczyszczą. Co należy robić, by wyglądały jak w dniu zakupu? Przedstawiamy kilka sposobów na to, by panele ładnie wyglądały mimo dreptania małych i dużych nóżek po nich. Jak zatem dbać o panele.

Panele podłogowe w każdym polskim domu

Panele podłogowe to materiał, który bardzo często wybieramy jako okładzinę podłogową. Jest trwalszy niż gumoleum i lepiej się od niego prezentuje. Panele wyglądają bardzo elegancko i choć nie są podłogami z drewna, bardzo je przypominają. Wśród wielu wzorów znajdziemy takie, które odwzorowują drewniane usłojenie, imitując nawet najbardziej egzotyczny gatunek drewna. Mnogość wzorów oraz kolorów to kolejny powód, dla którego panele układamy w salonie, jadalni i pokoju dziecięcym. Możemy dopasować je do wystroju i elementów wyposażenia.

Argument finansowy nie jest także bez znaczenia. Panele podłogowe mieszczą się w średnim przedziale scenowym i statystyczny Kowalski może sobie na nie pozwolić. Inaczej niż w przypadku drewnianych desek podłogowych – te są znacznie droższe. Mówi się, że podłoga to inwestycja na lata. Dlatego każdy z nas zwraca uwagę na trwałość materiału. Powinien zachować swój ładny wygląd i nie ulegać uszkodzeniom. Panele są wytrzymałe i przy normalnym użytkowaniu nie ulegają zniszczeniu lub starciu, a żeby zachować ich ładny wygląd trzeba jedynie:

Dokładnie czyścić panele podłogowe

Trzeba to powiedzieć głośno – panele, które kleją się od brudu i pamiętają rozlaną kawę oraz czekoladkę dziecka sprzed tygodnia nie prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Panele trzeba regularnie czyścić. Jeśli nie posiadamy dywanu, samo sprzątnie będzie o wiele szybkie. Posiadamy cały arsenał urządzeń, które nam w tym zdaniu pomogą. Począwszy od miotły, która zbierze kurz i piasek, po odkurzacz, który usunie sierść zwierzaka czy okruchy po ciastkach. Przy tym 2 urządzeniu warto zwrócić uwagę na rodzaj końcówki odkurzacza – powinna być zakończona włosiem, tak by podczas walki z brudem nie porysować podłogi. Jeśli planujemy szorowanie podłóg i wizytę mopa pamiętajmy, że panele nie są wytworzone z drewna, dlatego nie są odporne na wilgoć. Dlatego polecamy do czyszczenia tych elementów wybrać odpowiednie mleczka do paneli. Podłoga będzie nie tylko czysta, ale i błyszcząca.

23-jak-dbac-o-panele-podlogowe1.jpg

Zabezpieczyć nogi ruchomych mebli

Ruchome meble to prawdziwi wrogowie naszej podłogi z paneli. W starciu z nimi nasza posadzka nie ma prawie żadnych szans. Podczas końcowego etapu remontu najlepiej podkleić nogi stołu, szafek czy krzeseł filcowymi podkładkami, tak by nie porysowały naszej powierzchni.

Nie chodzić po panelach w butach

Na naszych butach gromadzą się różne zanieczyszczenia, kamyczki oraz piasek. Te elementy nie tylko zabrudzą nam mieszkanie, ale i zniszczą podłogę, ścierając wzór na panelach. Po takiej podłodze najlepiej poruszać się w domowych kapciach, które mają gumową lub materiałową podeszwę