Nie jest ważne, czy Twój noworodek nie ma włosków wcale, czy może się od urodzenia pochwalić gęstymi, bujnymi włoskami – pielęgnacją włosów niemowlęcia powinnaś zająć się od samego początku, by były mocne i coraz piękniejsze.

Jak myć włosy niemowlęcia?

Pierwsze mycie włosków niemowlęcia to wielkie przeżycie tak dla mamy, jak i dla dziecka. Podstawą kwestią jest nabycie odpowiedniego szamponu dla niemowląt. Absolutnie nie możesz sięgać po szampony dla osób dorosłych – skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa i stosowane środki muszą być przeznaczone wyłącznie dla dzieci.

Przez pierwszy miesiąc najodpowiedniejsze będzie bezzapachowe mydełko dla niemowląt, które nie podrażni delikatnej skóry głowy niemowlęcia. Po pierwszym miesiącu możesz już wybrać szampon dla niemowląt. Szampony dla niemowląt nie dość, że nie powodują podrażnień, to jeszcze dają się łatwo zmywać i pozostawiają włoski miękkie i gładkie. Markowe szampony dla niemowląt, takie jak te z oferty Johnson’s Baby są przebadane nie tylko przez dermatologów, ale też okulistów by zagwarantować, że przypadkowe zatarcie oczka niemowlęcia nie spowoduje podrażnień.

Pamiętaj jednak, by nie myć włosów niemowlęcia codziennie. Jedynie latem jest to dozwolone, gdy dziecko bardziej się poci. Do umycia główki dziecka wystarczy kilka kropli szamponu, delikatnie wmasuj go i dokładnie spłucz, by nie pozostały we włoskach resztki kosmetyku.

Suszenie i czesanie

Po każdej kąpieli włoski dziecka delikatnie osusz ręcznikiem (bez pocierania i suszenia suszarką), i pozostaw do samoczynnego wyschnięcia. Do ułożenia fryzurki dziecka idealna będzie miękka szczotka z naturalnego włosia. Taka szczotka nie dość, że pozwoli bez podrażniania ułożyć fryzurkę, to jeszcze delikatnie masuje główkę dziecka i poprawia ukrwienie skóry.

Przycinanie włosków niemowlęcia

Włoski niemowlęcia rosna bardzo szybko, dlatego powinnas być gotowa na pierwsze strzyżenie. Skracanie włosów dziecka najlepiej przeprowadzać tuż przed kąpielą, po lekkim zwilżeniu włosków – dzięki temu żaden z nich nie wpadnie niemowlęciu do oczek, a Ty będziesz miała ułatwione sprzątanie. Po strzyżeniu dokończ kąpiel, by usunąć z główki dziecka ewentualne resztki włosków.

Mitem jest, że częste przycinanie włosków sprawi, że będą rosły bujniej i będą grubsze. To, jakie włoski będzie miało w przyszłości Twoje maleństwo zależy przede wszystkim od genów, dlatego strzyżenie przeprowadzaj, gdy jest to faktycznie potrzebne.

Tekst powstał we współpracy z firmą Johnson & Johnson, produkującą szampon dla niemowląt Johnson’s Baby.