Nie możesz się doczekać chwili, gdy Twój maluch powie swoje pierwsze słowo? Zastanawiasz się, od czego zależy fakt, kiedy to nastąpi? Musisz wiedzieć, że pierwszymi słowami dzieci są tak naprawdę wyrazy dźwiękonaśladowcze. Co z tego wynika? Wyjaśniamy!

Wyrazy dźwiękonaśladowcze a przykłady pierwszych słów dziecka

Czekasz na pierwsze słowo swojego malucha? Warto mieć świadomość tego, że rozwój dziecka jest zawsze kwestią indywidualną. W związku z tym u każdego w nieco innym czasie następuje moment, gdy wypowiada swoje pierwsze słowo. Co ciekawe, jako pierwsze z ust malucha usłyszysz onomatopeje, inaczej wyrazy dźwiękonaśladowcze. Przykłady onomatopei to np. miauczenie albo buczenie. Oczywiście takich słów jest naprawdę sporo. Jedne są proste, inne nieco bardziej skomplikowane. Można z tego wysunąć jednak wniosek, że korzystanie z onomatopei ma bardzo duże znaczenie w rozwijaniu aparatu mowy u malucha.

Jakie znaczenie mają dla dziecka dźwięki i onomatopeje?

Zastanawiasz się, dlaczego dźwięki są aż tak ważne dla malucha? Otóż w ten sposób może ono komunikować się ze światem. Początkowo jest to oczywiście głównie płacz, ale z czasem dziecko zaczyna wydawać różne dźwięki, które doskonale naśladują rzeczywistość. Dzięki temu maluch nie tylko może zwrócić na siebie uwagę rodzica, ale też przekazać, o jakiej czynności czy przedmiocie akurat myśli. Przykładem może być taki wyraz dźwiękonaśladowczy jak brum brum.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko szybko zaczęło mówić, koniecznie zapoznawaj je z różnymi dźwiękami. Bardzo ważne jest mówienie do dziecka, a także reagowanie na dźwięki, które wydobywają się z jego ust. Dobrze jest używać wyrazów dźwiękonaśladowczych, gdyż to właśnie one są najłatwiejsze do przyswojenia.

Nauka dźwięków

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób można uczyć malucha różnych dźwięków? Wiele cennych informacji znajdziesz na stronie internetowej https://www.wczesnaedukacja.pl/wyrazy-dzwiekonasladowcze-jako-przyklady-pierwszych-slow-twojego-dziecka. Musisz wiedzieć, że Wczesna Edukacja oferuje w dodatku wiele ciekawych pomocy dydaktycznych i zabawek edukacyjnych. Pamiętaj o tym, aby zapoznawać dziecko z odgłosami zwierząt, pojazdów itp. Używaj ich podczas wspólnej zabawy czy spacerów. Gdy pociecha jest już nieco starsza, nie rezygnuj z tego. Sięgnij m.in. po wiersze z onomatopejami, opowiadania, a później także komiksy. Na pewno szybko zauważysz, że przynosi to owocne efekty i wspiera rozwój dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj