Klamka jest pozornie elementem dodatkowym, wpływającym jedynie na użytkowanie drzwi. Jednak właściwe dobranie klamki do drzwi wcale nie jest takie proste, a źle dobrana klamka może szpecić całe mieszkanie… Jak dobrać klamkę do drzwi, by uzyskane połączenie było estetyczne i funkcjonalne?

Najważniejszy jest styl drzwi

Klamkę należy przede wszystkim dobrać do rodzaju i wielkości drzwi. Ogólna zasada mówi, że im większe drzwi, tym większa i masywniejsza powinna być klamka. By właściwie dobrać klamkę do drzwi, trzeba zwrócić także uwagę na stylistykę drzwi i przetłoczenia/listwy dekoracyjne. Choć może się wydawać to błahe, drzwi o wypukłych dekoracjach mogą zmniejszać przestrzeń między skrzydłem a klamką, i skutecznie uniemożliwić użytkowanie drzwi.

Ważna jest także ogólna stylistyka drzwi. Dobranie do ciężkich, dębowych drzwi prostej klamki będzie aranżacyjnym faux pas, podobnie na prostym, białym skrzydle źle będzie wyglądała klamka w kolorze miedzi, ozdobiona dekoracyjnym szyldem.

Liczy się styl wnętrza

Analiza aranżacji całego mieszkania także pozwala odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać klamkę do drzwi. Kluczową sprawą jest stylistyka wnętrza – tak jak klamka musi pasować do stylistyki skrzydła drzwi, tak powinna pasować do stylistyki wnętrza. Nowoczesny, minimalistyczny loft powinien mieć proste klamki o wyraźnie prostokątnym kształcie, a stylizowany dworek nie obejdzie się bez klamek o bogatej ornamentyce.

Jak dobrać kolor klamki?

Odrębną kwestią jest kolor klamki – oferta kolorów i faktur jest niezwykle bogata, więc można się głęboko zastanawiać nad tym, z jakiego materiału powinna być wykonana klamka. Aby dobrać klamkę do drzwi wewnętrznych, warto się rozejrzeć po mieszkaniu i ocenić, jakie materiały w nim się pojawiają – i na podstawie tej obserwacji dobrać kolor klamki. Jeśl i więc w Twoim mieszkaniu pojawia się szczotkowane aluminium, wybranie klamki w tym kolorze będzie rozsądnym wyjściem.

Musisz jednak uważać, by nie narobić sobie dodatkowej pracy. Kuszącą opcją wydają się być błyszczące lustrzanym blaskiem klamki w kolorze chromu i polerowanego złota. Jeśli jednak drzwi używasz często, dobranie do takich drzwi klamki w połysku będzie błędem – na błyszczących powierzchniach zawsze zostają ślady po palcach i nieestetyczne smugi.

Pamiętaj również, by obie części klamki (jeśli wybrałaś klamki z oddzielną osłonką na zamek) by kupować komplet jednej marki.

Solidność i wygoda w parze z estetyką

Klamka do drzwi wewnętrznych musi być trwała i wygodna. Choć klamki nie kosztują przesadnie dużo, a ich wymiana jest prosta, warto wybrać klamkę do drzwi wykonaną z dobrej jakości materiałów, by mogła służyć przez długie lata. Zwróć uwagę, czy klamka ma sprężynę, podnoszącą klamkę – takie rozwiązanie odciąża zamek, dzięki czemu klamka nawet pod wpływem intensywnego użytkowania nie zacznie opadać samoczynnie. Już wiesz, jak dobrać klamkę do drzwi, jednak potrzeby jest jeszcze jeden test – weź klamkę w dłoń i sprawdź, czy jest wygodna, czy ma dla Ciebie odpowiednią długość, czy dobrze leży w dłoni i czy dłoń się z niej nie ześlizguje.