Jeśli myślisz, że wybranie wzoru płytek ceramicznych było najtrudniejszym zadaniem, muszę Cię rozczarować – niewłaściwie dobrany kolor fugi może zniweczyć Twój wysiłek. Ale nie martw się – mam dla Ciebie zbiór porad na temat tego, jak dobrać kolor fugi do płytek ceramicznych!

Dlaczego kolor fugi ma tak duże znaczenie?

Kolor fugi ma duże znaczenie w aranżacji wnętrza. Kolor fugi powinien być dobrany do rodzaju płytki (ceramiczna czy kamienna), do wielkości płytki, jej formatu, a także do rodzaju pomieszczenia, w którym płytki się pojawiają. Dlatego, aby dobrać kolor fugi, musisz dokładnie wiedzieć, jaki efekt chcesz uzyskać.

Jak dobrać kolor fugi do koloru płytek?

Kolor fugi zazwyczaj wybiera się według jednego z dwóch kryteriów – kontrastu lub podobieństwa.

Fugę w kolorze kontrastowym do koloru płytki zazwyczaj wybiera się, by podkreślić wyjątkowość płytki. Jeśli masz płytki o nietypowym kształcie, wyjątkowym wzorze, lub gdy zależy Ci na bardzo szlachetnym wyglądzie, powinnaś dobrać do nich fugę o kontrastującym kolorze. Tak dobrana fuga podkreśli barwę płytek, wyraźnie odznaczy ich kształt, i uwypukli jakość ułożenia płytek – jeśli będą położone idealnie równo, efekt będzie bardzo elegancki.

Jeśli chcesz, aby podłoga była jednolitą powierzchnią, powinnaś dobrać kolor fugi jak najbardziej zbliżony do koloru płytek. Fugę podobną do koloru płytek zawsze powinnaś wybierać, jeśli masz płytki kamienne – kontrastujący kolor fugi odwróciłby uwagę od naturalnego rysunku kamienia!

czyste fugi banner

Jaki kolor fugi jest najpopularniejszy?

W przypadku koloru fugi istnieje kilka rozwiązań uniwersalnych – jeśli chcesz dobrze dobrać fugę, a nie chcesz eksperymentować, oto najpopularniejsze kolory fug:

  • Fuga szara/beżowa – opcja najbezpieczniejsza, pasuje zarówno do jasnych, jak i do ciemnych płytek – a dodatkowo fugi w tych kolorach są najtańsze!
  • Fuga ciemnoszara/grafitowa – doskonale pasuje do ciemnych płytek, a wzbogacona o brokat nada wnętrzu eleganckiego wyrazu.
  • Fuga biała – idealny wybór do drobnych płytek i mozaiki. Stanowi dla mozaiki idealne tło.

Jak dobrać kolor fugi do pomieszczenia?

Kolor fugi ma również znaczenie użytkowe – w przedpokoju i pomieszczeniach gospodarczych powinnaś położyć fugę w kolorze szarym – jasna fuga szybko się zabrudzi i straci atrakcyjny wygląd.

W pokoju dziennym również powinna się pojawić dość ciemna fuga – tu jednak brudu jest mniej, więc możesz sięgnąć po fugi w intensywniejszych kolorach, atrakcyjniejszych dla oka. Pamiętaj też, że kolor fugi przy niewielkich płytkach może zabarwić całą powierzchnię. Dlatego jeśli masz w salonie czerwone akcenty i neutralną podłogę z niewielkich płytek, wybierz fugę o czerwonym kolorze – będzie silnym akcentem we wnętrzu i zespoli je kolorystycznie.

W łazience wybierz jasną fugę, która podkreśli czystość i świeżość tego pomieszczenia.