Mieszkając w domu zlokalizowanym bezpośrednio przy ulicy lub w niewielkiej odległości od sąsiednich budynków, konieczne jest zapewnienie odpowiednich osłon okien dla zagwarantowania domownikom minimum prywatności. Osłona okna może też przyczyniać się do lepszego wykorzystania energii cieplnej pochodzącej ze słońca.

Typy osłon okiennych

Okna możemy zasłonić na szereg różnych sposobów, wykorzystując w tym celu:

  • tradycyjne zasłony i kotary,
  • rolety zewnętrzne,
  • rolety wewnętrzne,
  • żaluzje zewnętrzne,
  • żaluzje wewnętrzne.

Popularnymi osłonami okiennymi są obecnie rolety i żaluzje. Oba typy osłon występują w wersji przeznaczonej do zastosowania zewnętrznego i wewnętrznego. Rolety i żaluzje zewnętrzne doskonale zasłaniają okna i gwarantują całkowite zaciemnienie pomieszczeń, a także spełniają funkcję antywłamaniową. Można je dobrać zarówno do okien tradycyjnych jak i okien dachowych. Rolety dopasowane do okien na poddaszach produkuje na polskim rynku m.in. firma Velux.

Dekoracja czy funkcjonalność?

Rolety wewnętrzne mogą spełniać funkcję dekoracyjną i jednocześnie zapewniać prywatność. Produkowane są z różnego rodzaju materiałów o mniejszym lub większym poziomie zaciemnienia. Estetyczne są również rolety plisowane pojedynczo lub podwójnie. Jeśli zależy nam na uzyskaniu najwyższych walorów wizualnych w domu, powinniśmy zdecydować się na wewnętrzne rolety dekoracyjne. Można wybierać je spośród setek różnych wersji kolorystycznych i deseniów, dopasowując ten element wykończenia wnętrza do obranej stylistyki aranżacyjnej.

Dopasowując rolety czy żaluzje do naszych indywidualnych wymagań i gustu, nie powinniśmy zapominać o tym, aby były one po prostu funkcjonalne. Rolety i żaluzje mogą zapewniać zaciemnienie lub rozproszenie światła w pomieszczeniach mieszkalnych. Jednocześnie dzięki nim można uzyskać lepszy bilans energetyczny okien. Po zasłonięciu rolet czy żaluzji w ciepły, letni dzień jesteśmy w stanie zredukować temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Z kolei po nagrzaniu pomieszczeń w domu dzięki dużym powierzchniom przeszkleń i zasłonięciu osłon okiennych możemy na dłużej zatrzymać nagromadzone ciepło z promieniowania słonecznego.

Osłony okienne powinniśmy wybierać pod względem ich typu, przeznaczenia, estetyki i funkcjonalności. Dzięki temu uzyskamy rolety lub żaluzje, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania i pozwolą na odpowiednie zaciemnienie pomieszczeń według potrzeb prezentowanych przez użytkowników.