Oświetlenie to ważny element w każdym domu. W jasnych wnętrzach czujemy się lepiej, a jednocześnie wydaje nam się, że pomieszczenia są większe. Zobaczmy zatem, jak dobrać oświetlenie do wnętrza, by osiągnąć zamierzony efekt.

Funkcje oświetlenia

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia, jest funkcja, jaką ma ono spełniać. W kuchni doskonale sprawdza się oświetlenie kierunkowe, punktowe, dzięki któremu możemy oświetlić przestrzeń roboczą na blacie. Oprócz niego powinno jednak pojawić się również oświetlenie rozproszone, które zapewni światło w całym pomieszczeniu. Do tego celu najlepiej nadają się lampy sufitowe. Zobacz sam: https://silla.pl/pol_m_Wnetrze_Lampy-356.html

W salonie również oświetlenie może spełniać kilka funkcji. Są sytuacje, gdy chcemy, aby było w nim bardzo jasno, ale są również takie, gdy potrzebujemy oświetlenia nastrojowego, delikatnego i dyskretnego. Mając to na uwadze warto zdecydować się na kilka różnych rodzajów lamp. Jako oświetlenie całego salonu najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe. Jako iluminacja dodatkowa doskonale nadają się lampy stojące lub kinkiety. Ciekawym sposobem na dyskretne światło są również taśmy ledowe, umiejętnie wkomponowane w przestrzeń.

Styl wnętrza determinuje styl lampy

Wiedząc już, jakie funkcje ma spełniać lampa, możemy ruszać na poszukiwania lampy idealnej. Z pewnością każdy z nas ma inne wyobrażenie na ten temat, ale naczelną zasadą, którą powinniśmy kierować się przy wyborze, jest wybór lampy dopasowanej do stylu wnętrza. Dzięki temu nasza aranżacja będzie spójna, a lampa dopełni całości.

Nic więc dziwnego, że we wnętrzach w stylu skandynawskim najczęściej widzimy proste lampy sufitowe, na długich sznurach, które często wieszane są parami lub trójkami. We wnętrzach klasycznych, dominują żyrandole nadające aranżacjom powagi i stateczności. Z kolei w aranżacjach glamour integralną częścią lampy są kryształki, bo błyszczące powierzchnie są tak charakterystyczne dla tego stylu wnętrza.

Rozmiar ma znaczenie

Na koniec chcemy jeszcze dodać, że rozmiar lampy powinien być dobrany do powierzchni i wysokości pomieszczenia. Jeśli mamy wnętrze stosunkowo niskie i raczej nieduże, to nawet jeśli urządzamy je w stylu klasycznym, to ogromny żyrandol będzie wyglądał groteskowo. Podobnie w drugą stronę, jeśli mamy dużą otwartą przestrzeń i pojawi się w niej wyłącznie jedna niewielka lampa na środku pomieszczenia, to efekt będzie mizerny. Nie dość, że we wnętrzu będzie ciemno, to jeszcze będzie się wydawać, że lampa znalazła się tam zupełnie przypadkowo. W ten sposób możemy zepsuć nawet najpiękniejszą aranżację.