Ciepłe noce będące domeną letnich miesięcy zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu nawet mimo braku światła słonecznego. Aby jednak moc komfortowo spędzać czas w ogrodzie po zapadnięciu zmroku, warto zadbać o jego oświetlenie. Jak zrobić to w sposób, który nie tylko rozproszy mrok, ale i zapewni przyjemną atmosferę?

Typowe oświetlenie ogrodu

Oświetlenie przydomowego ogrodu ma zwykle wymiar praktyczny. Oprawy najazdowe rozświetlają drogę dla samochodu, wyznaczając jej granice, kinkiety zamocowane na elewacji oświetlają wejście do budynku, a latarnie czy lampki solarne wbite w ziemie wyznaczają punkty orientacyjne na naszej posesji. Dzięki jasnym źródłom światła możemy bezpiecznie poruszać się po naszej posesji po zmroku, co szczególnie przydaje się podczas krótkich zimowych dni. Praktyczna funkcja, jaka pełni oświetlenie ogrodu, jest więc bardzo ważna, jednak pamiętajmy, że nie jedyna. Możemy bowiem ulokować w ogrodzie także inne źródła światła, które także rozświetlą mrok, ale również pomogą w stworzeniu w ogrodzie wyjątkowego nastroju.

Oświetlenie nastrojowe

Przyjemne światło, które w ciągu nocy zapewni komfortową widoczność przy stole czy altance, a przy tym samo w sobie będzie ciekawym dodatkiem dekoracyjnym, przyda się właśnie latem, gdy wraz z rodziną czy przyjaciółmi do późnych godzin nocnych biesiadujemy przy grillu. Jego obecność jest ważną szczególnie wtedy, gdy miejsce ucztowania oddalone jest od samego budynku. Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Do wyboru mamy różne możliwości.

Lampiony – wraz z latarenkami stanowią elementy dekoracyjne, które łatwo wpasować w otaczający nas teren. Wystarczy włożyć do nich podgrzewacz, by światło latarenki rozświetliło mrok, z którego wyłonią się również kształty rosnących dookoła roślin. Niektóre z tego typu dekoracji zasilane są natomiast energią słoneczną. Zarówno lampiony na świeczki, jak lampki solarne zaopatrzone są zwykle w uchwyty, dzięki którym z łatwością zawiesimy je na gałęziach drzew czy płocie. Stanowią idealna oprawę romantycznych spotkań we dwoje czy kameralnych przyjęć.

Pochodnie – to akcesoria, które nie tylko pięknie się prezentują, płonąc żywym ogniem, ale spełniają także praktyczną funkcję. Możemy bowiem zastosować w nich paliwo zapachowe lub preparat, który działa odstraszająco na komary. Zbiornik na paliwo umożliwia z kolei regularne dostarczanie odpowiedniego płynu, dzięki czemu pochodnie mogą służyć nam przez bardzo długi czas. Produkty te dostępne są w różnych rozmiarach. Będą prezentowały się efektownie zarówno pojedynczo, jak i w grupie.

Girlandy świetlne – girlandy stworzone z kilkudziesięciu świecących kul – jednobarwnych lub wielokolorowych – to propozycja, która zapewni odpowiedni nastrój podczas każdego wieczornego spotkania. Solarne lampki przystosowane są do korzystania z nich na zewnątrz, mogą oplatać więc altanki, pergole, krzewy, drzewa, a także inne znajdujące się w ogrodzie elementy. Sprawdzą się również ułożone na stole, zapewniając widoczność tego, co się na nim znajduje.

Różne ciekawe formy oświetlenia ogrodu znajdziesz na Castorama.pl.