Zwykle sezon wyprzedaży kojarzy się z „łowami” i oszczędnościami. Zdarza się jednak, że zakupy nawet w tym czasie nadwyrężają nasz budżet. Jak więc przygotować się na letnie promocje i na co zwrócić uwagę korzystając z nich, żeby rzeczywiście zyskać?

Planuj

Zanim wpadniesz w gorączkę letnich wyprzedaży zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz. Krój stroju kąpielowego, który kupiłaś w zeszłym roku okazał się nietrafiony? Ulubiona sukienka ma rzucającą się w oczy plamę i nie możesz jej doprać, więc chcesz znaleźć nową? Zmieniłaś pracę i zaczął Cię obowiązywać bardziej formalny dress code, a brakuje Ci eleganckich bluzek i spódnic na spotkania biznesowe? Najlepiej przygotuj sobie konkretną listę rzeczy, o które chcesz uzupełnić swoją garderobę. W przeciwnym razie może okazać się, że zamiast z parą spodni wrócisz z zakupów z trzema T-shirtami przypominającym te wiszące już w Twojej szafie. Nawet jeżeli ich koszt nie będzie wysoki, to jeśli można było go uniknąć, nie zyskujesz. Niezbędne rzeczy i tak będziesz musiała kupić prędzej czy później – z tą różnicą, że teraz będziesz dysponowała już mniejszą kwotą. Zadbaj więc o to, żeby wykorzystać wyprzedaże do przemyślanego uzupełnienia garderoby, a nie nabywania pod wpływem chwili rzeczy, których później nie będziesz nosić.

Orientuj się

Jeśli już wiesz, jakich ubrań Ci brakuje, spędź chwilę zastanawiając się, gdzie najlepiej je kupić. Dobrze mieć ogólne rozeznanie dotyczące cen interesujących Cię produktów. Dzięki temu będziesz wiedziała, czy dana promocja to rzeczywiście atrakcyjna okazja, a może jest nią tylko z nazwy. Choć sezon letnich wyprzedaży zbliża się wielkimi krokami, warto wiedzieć, że taniej można kupować nie tylko w tym szczególnym czasie. Istnieją miejsca, w których zniżki obowiązują stale – mowa o outletach. – W centrach handlowych tego typu dostępne są sklepy znanych polskich i światowych marek. Można w nich znaleźć pełnowartościowe ubrania, buty czy dodatki, płacąc za nie przez cały rok o od 30 do 70% mniej niż w regularnej sprzedaży. W czasie sezonowych wyprzedaży jest jeszcze taniej. Na przykład w trakcie „Rozprzedaży”, która w naszym centrum rozpoczęła się 16 czerwca, rabaty sięgną nawet 80% – mówi Agnieszka Śliwka z centrum outletowego FACTORY Poznań. Zorientuj się więc, czy w Twoim mieście nie ma podobnego miejsca, które pomoże Ci zaoszczędzić jeszcze więcej.

Czytaj uważnie

Kiedy już będziesz na zakupach, zwróć uwagę na oznakowania zniżek. Uważaj, żeby radość ze znalezienia świetnej okazji nie przysłoniła Ci informacji na przykład o tym, że „promocje nie łączą się” lub „rabat obowiązuje przy zakupie powyżej 150 zł”. Zwykle są one wyeksponowane w widocznych miejscach, jednak jeśli ktoś przejdzie obok nich obojętnie, może zdziwić się przy kasie. – To ważne, żeby promocje były oznakowane w sposób czytelny i jednoznaczny dla klientów. Na przykład w naszym centrum na metkach w czasie „Rozprzedaży” znajdują się trzy ceny – ta z regularnej sprzedaży, outletowa i „rozprzedażowa”. Dzięki temu każdy wie, ile oszczędza decydując się na zakup wybranej rzeczy w danym czasie – wyjaśnia Agnieszka Śilwka. Warto więc zwrócić uwagę na tego typu rozwiązania, pomogą Ci bowiem w tym, żeby nie stracić głowy ani pieniędzy podczas sezonu wyprzedaży.