Z jakich kroków składa się projektowanie ubrań?

Przede wszystkim posiadanie własnej marki odzieżowej nie musi oznaczać – i zwykle nie oznacza – bywania na paryskich wybiegach. Projektowanie ubrań to oczywiście jest forma sztuki, ale znacznie lepiej byłoby powiedzieć, że to rękodzieło i rzemiosło. W takiej działalności gospodarczej nie chodzi tylko o to, żeby stworzyć wizualizacje – projektowana odzież musi przede wszystkim spełniać określone wymagania.

  • Projektowanie nie zaczyna się od deski kreślarskiej. Najpierw trzeba poznać charakterystykę poszczególnych materiałów, ogólne zasady projektowania funkcjonalnej odzieży, nie od rzeczy będzie też od osób mających odpowiednie doświadczenie, dowiedzieć się jak najwięcej o samej technologii szycia, ponieważ to wpływa na koszty produkcji oraz możliwości wykonania pewnych konkretnych elementów odzieży.
  • Sam projekt estetyczny jest pozornie najprostszy. Papier (lub komputer) przyjmie wszystko i jeśli chcesz, możesz zaprojektować dowolne ubrania. Profesjonalne marki branży odzieżowej oczywiście nie działają ten sposób. Już na etapie projektowania należy mieć z tyłu głowy szczegóły techniczne, czyli to, jakie materiały zostaną użyte, jak zostaną połączone czy nawet, jaka będzie cena konkretnej sztuki odzieży, a jaki koszt jej produkcji.
  • Do projektu wizualnego trzeba dopisać komplet informacji technicznych, które pozwolą w szwalni przygotować ubranie zgodne z wizją projektanta. To oznacza nie tylko szczegółowy opis technologiczny, ale też rozpisanie wykrojów.
  • Coraz więcej marek odzieżowych korzysta na szerszą skalę z „prototypowania”, czyli po wypuszczeniu pojedynczych egzemplarzy jeszcze zestawia się je z projektem – czy wymiary się zgadzają, czy wszystkie połączenia i dodatki spełniają określone wymagania, czy powstała odzież faktycznie jest wygodna. Owszem, to kosztowny proces, ale szczególnie osoby, które chcą dopiero założyć własną markę odzieżową i nie mają doświadczenia, mogą w ten sposób uchronić się przed wypuszczeniem pełnej serii niedopracowanej odzieży.

Pełny proces jest na tyle skomplikowany, że projektowanie odzieży stało się oddzielnym kierunkiem studiów. Istnieją też szkoły „poza systemem”, które kształcą w tym kierunku, bo projektowanie to nie tylko działanie na estetykę. Jeśli ma to być element strategii biznesowej, to pod uwagę bierze się też ekonomię, funkcjonalność, technologię i wiele innych aspektów produkcji. I choć można się tego nauczyć samemu, to dobrze byłoby mieć już jakieś podstawy teoretyczne.

Poszukujesz producenta odzieży damskiej? Sprawdź ofertę Ingrosso

Co można osiągnąć dzięki własnej linii ubrań?

Z jednej strony można uderzyć w wysokie Ci zacząć od tego, że posiadanie własnej firmy w branży odzieżowej to droga do sławy i rozpoznawalności. Pewnie tak, ale zdecydowanie nie dla wszystkich. Umieszczenie własnego logo na serii odzieży ma przede wszystkim znaczenie praktyczne – można na tym całkiem dobrze zarobić, przy okazji mając świadomość, że robi się coś potrzebnego i w pewnym sensie niecodziennego, ponieważ projektowanie odzieży cały czas uchodzi za działalność niszową.

Mając szczególnego nosa do trendów, można, projektując własne linie ubrań, wyznaczać trendy branżowe lub skupić się na konkretnym segmencie, np. damskiej odzieży wizytowej, męskich ubraniach trekkingowych i turystycznych itd., i w tym segmencie zaproponować wyczekiwane rozwiązania techniczne. To ciekawa praca, która może dać olbrzymią satysfakcję

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego producenta odzieży?

O ile projektowanie można wykonać samodzielnie, to już produkcja odzieży stanowi wyzwanie zupełnie innej kategorii. Nawet krótkie serie wymagają rozbudowanego parku maszynowego i doświadczenia w jego obsłudze. To na tym etapie kształtują się ostateczne koszty działalności, ale żeby poczuć się projektantem z prawdziwego zdarzenia, nie trzeba od razu budować własnej szwalni. Nasza firma chętnie pomoże w realizacji celów, jakie sobie stawiasz. Uszyjemy ubrania według Twoich projektów, a jeśli będziesz tego potrzebować, skonsultujemy z tobą szczegóły techniczne. Twoje logo, nasza linia produkcyjna – to wygląda jak początek świetnie zapowiadającej się współpracy!

Służymy Ci naszym wieloletnim doświadczeniem i zapewniamy dostępność jednej z najsprawniej działających linii produkcyjnych w branży odzieżowej. Nie powiemy, komu do tej pory pomogliśmy, ale uwierz – na pewno jesteśmy gotowi, żeby wyprodukować również odzież według Twojego projektu. Producent odzieży damskiej Ingrosso

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj