Gdy posiadamy obrazy na płótnie, powinniśmy zadbać o odpowiednie ich wyeksponowanie. Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej wieszać obrazy, by mieć pewność, że będą pięknie się prezentowały na ścianach.

Wybierz odpowiednie miejsce na powieszenie obrazy

Na początku powinniśmy dobrze się zastanowić, w którym miejscu w naszym domu obrazy będą najlepiej pasowały. Rozważając poszczególne możliwości powinniśmy wziąć pod uwagę wystrój wnętrza, rozmieszczenie mebli i kwestię oświetlenia. Najczęściej sprawdza się powieszenie obrazu w taki sposób, by nasz wzrok padał w okolice około 1/4 wysokości płótna. Jest to jednak oczywiście subiektywne i niektóre osoby preferują powieszenie obrazu nieco wyżej lub niżej.

Przygotuj się do powieszenia obrazu

Kiedy wieszamy obraz na płótnie na ścianie, przydatne może okazać się wsparcie drugiej osoby. Powinniśmy również wcześniej pomyśleć o zebraniu potrzebnych nam rzeczy, by mieć je od razu przygotowane przy sobie. Mogą nam się przydać: wiertarka, śrubokręt, śruby lub haki, ołówek i metr. Na początku warto przy pomocy ołówka zaznaczyć na ścianie środek górnej krawędzi obrazu. W przypadku, gdy sprawia nam to trudność, możemy użyć metra.

Dokładnie wyznacz miejsce powieszenia obrazu

Kolejnym etapem będzie położenie obrazu na stole i dokładne zmierzenie jego wysokości. Odległość mierzymy od góry obrazu do krawędzi uchwytu służącego do jego zawieszenia.Obraz może być mocowany na różne sposoby – na przykład posiadać metalowe uchwyty, poprzeczkę lub sznurek, który łączy boki ramy. Odległość, którą odmierzyliśmy, wyznaczamy teraz w dół od znaku, który poprzednio zrobiliśmy na ścianie. Należy przy tym uważać, by linię zaznaczyć w linii prostej. W ten sposób wyznaczymy miejsce, gdzie należy wbić pręt.

Zawieszenie obrazu

W wyznaczonym miejscu delikatnie wywiercamy otwór, a następnie wkręcamy pręt. Zamiast wkrętarki i prętów możemy również wykorzystać młotek i gwoździe. Następnie ostrożnie zawieśmy obraz na haczyku. Upewnijmy się przy tym, że będzie wisiał dokładnie tak, jak chcieliśmy. W celu zawieszenia obrazu na płótnie możemy wykorzystać również mocowanie na rzep lub płytki mocujące. W tym przypadku będziemy musieli dokładnie zamalować lub zakryć podkładki.

Artykuł przygotował sklep z obrazami na płótnie – Świat Obrazów.