Odpowiednio oświetlone pomieszczenia nie tylko są bardziej przytulne i efektowne, ale również optycznie większe. Oczywiście nie istnieją ścisłe wytyczne, którymi należy się kierować podczas oświetlenia naszego domu, dlatego najczęściej jest to dużym wyzwaniem.

Jak oświetlić poszczególne pomieszczenia?

Salon
To właśnie w salonie przebywamy najwięcej czasu w ciągu dnia, dlatego istotne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, które powinno być jasne, ale nieoślepiające. Najczęściej w pokoju dziennym wykorzystuje się światło rozproszone – halogeny, lampy LED-owe lub świetlówki energooszczędne, które oświetlają całe pomieszczenie, a także światło miejscowe, przydatne sporadycznie podczas czytania czy korzystania z komputera.

Kuchnia
Aby prace kuchenne były komfortowe należy wyposażyć kuchnię w wiele źródeł światła. Jako oświetlenie ogólne możemy zastosować lampy sufitowe wyposażone w oprawy rozpraszające światło, aby odbijało się ono od sufitu i padało na kuchnię. Podobnie jak w salonie, doskonale sprawdzą się tutaj halogeny, lampy LED-owe oraz świetlówki energooszczędne. Należy pamiętać również o oświetleniu miejscowym, które powinno padać na blat, kuchenkę oraz zlewozmywak.

Łazienka
Łazienka to pomieszczenie, w którym nie zawsze znajduje się okno, dlatego istotne jest jej prawidłowe oświetlenie. Najczęściej stosuje się pojedyncze źródło światła, które umiejscowione jest na suficie oraz oświetlenie przy lustrze. W łazienkach najlepiej sprawdzają się żarówki energooszczędne o ciepłym natężeniu światła.

Sypialnia
W sypialni najczęściej stosuje się oświetlenie sufitowe oraz oświetlenie miejscowe w postaci lampek nocnych. W tym przypadku dobrze sprawdzą się halogeny, świetlówki oraz lampy LED o ciepłej barwie światła.

Oświetlenie wpływa nie tylko na estetykę naszego mieszkania, ale również na zdrowie naszych oczu. Zarówno niedostateczne jak i nadmierne oświetlenie może wywołać ból oraz łzawienie, dlatego tak istotne jest prawidłowe dobranie i umiejscowienie źródeł światła.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.nowazarowka.pl.