Osoby pozostające w związku małżeńskim przeważnie składają odrębne zeznania podatkowe. W określonych przypadkach mogą jednak zdecydować się na wysłanie wspólnej deklaracji. Rozwiązanie to przynosi liczne korzyści finansowe, zwłaszcza gdy jeden z małżonków otrzymuje znacznie większe dochody. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia? Czy możliwość złożenia jednej deklaracji jest przeznaczona wyłącznie dla małżonków? Jak rozliczyć wspólnie PIT przez internet? Sprawdź!

Kiedy warto rozliczyć PIT wspólnie?

Jednym z najczęstszych powodów, dla którego małżonkowie decydują się na wspólne rozliczenie podatków, jest duża różnica w wysokości ich rocznego wynagrodzenia. Jeżeli jedno z małżonków otrzymuje wynagrodzenie opodatkowanego według innej skali podatkowej niż drugie z małżonków, wspólne rozliczenie pozwala im zapłacić niższy podatek, niż w sytuacji, gdyby rozliczali się osobno. Podobnie jak w przypadku innych zeznań podatkowych, wspólny PIT można złożyć przez internet.

 

Wspólny PIT 2018

Małżonkowie, którzy chcą rozliczyć podatek przez internet, mogą skorzystać z programu PIT, który ułatwi cały proces. Zanim jednak para przystąpi do wypełniania PIT-u online, jeden z małżonków musi przygotować odpowiednie upoważnienie. Warto podkreślić, że pełnomocnictwo należy przygotować na papierowym formularzu UPL-1, a następnie złożyć je w wybranym urzędzie skarbowym lub wysłać pocztą. Jest to więc jedna z niewielu czynności podczas składania PIT-u przez internet, której nie możemy wykonać online. Pełnomocnictwo powinno trafić do urzędu skarbowego najpóźniej jeden dzień przed wypełnieniem e-deklaracji. Jeśli dokument przesyłamy pocztą, liczy się data dostarczenia przesyłki, a nie data stempla pocztowego. W związku z tym, że małżonek może wystawić pełnomocnictwo bezterminowo, nie ma konieczności składania go co roku.

 

Program PIT dla małżonków

Poza przygotowaniem pełnomocnictwa, małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie, mogą korzystać z programu PIT w taki sam sposób, jak w sytuacji, gdyby składali odrębne deklaracje. W pierwszej kolejności należy więc wybrać program PIT i zdecydować, czy chcemy zarejestrować się w serwisie i wypełnić deklarację online, czy ściągnąć aplikację na dysk komputera i za jej pomocą przygotować zeznanie podatkowe. W związku z tym, że programy PIT są bardzo intuicyjne, wszystko, co musimy zrobić, to postępować zgodnie z zamieszczonymi wskazówkami. Osoby, które chcą złożyć PIT 2017 przez internet mogą również skorzystać ze wstępnie wypełnionej deklaracji, co pozwala znacznie ograniczyć ryzyko popełnienia błędu. Chociaż złożenie PIT-u online jest bardzo proste, warto pamiętać, aby wysłać formularz w wyznaczonym terminie. Najpopularniejsze PIT-y (PIT-36 i PIT-37) należy złożyć do 30 kwietnia 2018 r.

 

Wspólny PIT 2018 nie tylko dla małżeństw

PIT 2018 mogą złożyć wspólnie nie tylko małżonkowie, lecz także osoby, które samotnie wychowują dzieci. Ponownie dzięki takiemu rozwiązaniu rodzic może osiągnąć wymierne korzyści finansowe. Jeśli podatek zostaje rozliczony wspólnie z dzieckiem, program PIT dzieli sumę uzyskanego przez rodzica dochodu przez dwa i dopiero od tej kwoty nalicza podatek według skali. Uzyskana suma zostaje następnie pomnożona przez dwa, dlatego naliczony podatek jest znacznie niższy niż w przypadku odrębnego rozliczenia.

 

Rozlicz PIT 2018 przez internet

Program PIT Pro 2017/2018 pozwala samodzielnie złożyć deklarację podatkową szybko i bez zbędnego stresu. Co więcej, osoby, które rozliczą PIT online za 2017 rok w 2018 wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, mogą znacznie zredukować kwotę naliczonego podatku.

Więcej informacji: Program PIT PRO 2017/2018 Podatnik.Info