Na sen poświęcamy zazwyczaj około ośmiu godzin w ciągu doby, co oznacza, że przesypiamy ponad trzydzieści procent naszego życia. Czyli jeśli teraz mamy trzydzieści lat, to około dziesięciu spędziliśmy w łóżku!

To tak, jakbyśmy po urodzeniu obudzili się dopiero w czwartej klasie szkoły podstawowej! Zatem jeśli śpimy na starym łóżku, lepiej zastanówmy się nad jego jakością i w razie potrzeby zdecydujmy się na zakup nowego mebla do spania. Nie podejmujmy decyzji pochopnie, ale na spokojnie przemyślmy wszystkie opcje dostępne na rynku.

Łóżko, tapczan, kanapa czy wersalka?

  • Łóżko – chyba najbardziej popularny mebel do spania, którego główną zaletą jest możliwość dowolnego doboru stelażu i materaca. Niestety nie posiada pojemnika na pościel, co może stanowić znaczącą wadę w niewielkich pomieszczeniach.
  • Tapczan – w przeciwieństwie do łóżka zazwyczaj posiada schowek na pościel. Jednak ze względu na niski standard snu, wystające sprężyny i niskie ceny jest kupowany głównie dla dzieci i młodzieży.
  • Kanapa – to mebel wielozadaniowy, który sprawdzi się jako mebel do spania, krótkiej drzemki czy odpoczynku w ciągu dnia. Jednak z drugiej nie będzie wygodnym meblem do spania na dłuższą metę.
  • Wersalka – również może być wykorzystana w różny sposób, w nocy do spania, a w dzień do spędzania wolnego czasu. Jest relatywnie niedroga i ma obszerny pojemnik na pościel. Niestety wgłębienie pośrodku może negatywnie wpływać na jakość snu.

Ponadto niezwykle istotne są względy estetyczne, które powinniśmy rozpatrywać indywidualnie. Pamiętajmy, że mebel posłuży nam na lata, więc powinien dobrze się prezentować w naszym wnętrzu, współgrając z pozostałym wyposażeniem.

Wybór materaca

Jeśli zdecydujemy się na zakup łóżka, to powinniśmy szczególnie przemyśleć kwestię doboru materaca. Jako że ma on zapewnić dobre podparcie dla kręgosłupa, musi być dostosowany do naszego wzrostu i wagi. Są to niezwykle istotne czynniki dla wyboru twardości materaca, który raczej nie powinien być zbyt miękki. Równie ważne jest to, jaką pozycję obieramy podczas snu, i tak osoby śpiące na boku powinny wybrać bardziej elastyczny materac. Z kolei osoby śpiące zazwyczaj na wznak powinny kierować się tym, czy kręgosłup w okolicach lędźwi dobrze przylega do materaca, nie wyginając się zanadto. Materac to poważny zakup, warto więc zainwestować w dobrą jakość od sprawdzonego producenta, na przykład sklepu internetowego Meblosfera24. Pamiętajmy, że od naszego wyboru zależy jakość naszego snu i w efekcie kondycja psychofizyczna w ciągu całego dnia.