Organizacja ceremonii ślubnej i wesela jest czasochłonna i wiąże się z koniecznością dopilnowania wielu szczegółów. Jak radzą sobie z formalnościami mieszkańcy Łodzi?

Zdecydowana większość składających przysięgę małżeńską, robi to we wrześniu. Popularne są również miesiące: czerwiec,-07-i-08-– tak wynika z badania przeprowadzonego w marcu 2015 r. przez Grupę Portali Weselnych. Ponad 300 respondentów odpowiadało również na inne pytania dotyczące m.in. zadowolenia z podjętej decyzji o ślubie czy weselnego budżetu. Część pytań odnosiła się także do poszukiwań fotografa lub/i kamerzysty, czyli specjalistów, których zadanie sprowadzało się do utrwalenia ślubnej uroczystości.

Zdjęcia ślubne? Film z wesela?

Letnie miesiące sprzyjają realizacji pleneru ślubnego. By pamiątka ze ślubu i wesela była wyjątkowa, 85% przyszłych małżonków realizuje plener ślubny w innym dniu niż uroczystość.

Umawianie się na sesję fotograficzną przed lub po ceremonii zaślubin jest bardzo popularne, bo wykonanie dobrych zdjęć trwa przynajmniej kilka godzin. Dużo zależy również od miejsca, które wybiorą przyszli małżonkowie. Co więcej, takie rozwiązanie proponują sami fotografowie, którzy mają świadomość tego, że sesja wykonana bez pośpiechu przynosi lepsze efekty – mówi Gabriela Pyjas z redakcji portalu fotograf-wesele.pl.

Jaki plener ślubny najchętniej wybierają nowożeńcy? Obok par decydujących się na parki, łąki czy ruiny zamków, nie brakuje takich, które wybierają podróż np. do Trójmiasta lub idealnego pleneru ślubnego szukają podczas podróży ślubnej, zabierając fotografa ze sobą. Różne rozwiązania i elastyczność specjalistów przekładają się na satysfakcję klientów – ze zdjęć i filmu ślubnego zadowolonych jest 90% nowożeńców.

A ile to kosztuje?

Na portalu fotograf-wesele.pl ogłaszają się fotografowie mający różne stawki za godzinę pracy lub sesję zdjęciową. Ale na koszty organizacji ceremonii ślubnej i wesela nie składa się wyłącznie praca fotografa czy kamerzysty. I choć trudno wskazać konkretne ceny, to najwięcej mieszkańców Łodzi (40%) wskazało, że budżet przeznaczony na ich wesele zamknął się w przedziale od 40 do 60 tys. zł. Mniej, bo 33% ankietowanych wskazało, że ponieśli oni wydatki rzędu od 20 do 40 tys. zł. Porady, jak zaoszczędzić na przygotowaniu ślubnej uroczystości i wesela, przygotował m.in. portal Interia. Ale czy rzeczywiście chcemy oszczędzać na tym dniu? Aż 90% respondentów biorących udział w badaniu wskazało, że ślub to najpiękniejszy dzień w ich życiu. A skoro tak, to oszczędności nie muszą być najważniejsze.

Z racji dużej odpowiedzialności jaka ciąży na fotografie i kamerzyście należy uważnie wybierać specjalistę. Szukając profesjonalisty w Internecie warto odwiedzać wiarygodne strony, które mają regularnie prowadzone blogi, uzupełniane galerie, czy opinie nowożeńców (Łódź – baza kamerzystów ślubnych).

Czas odpakować prezenty!

Z badania wynika, że 60% badanych zwróciły się koszty ceremonii i wesela. Nie każda para stająca na ślubnym kobiercu jest jednak zadowolona z otrzymanych prezentów. Wśród najbardziej rozczarowujących upominków, które są wręczane nowożeńcom, ankietowani wskazali na: niesmaczne czekoladki, puste koperty i artykuły gospodarstwa domowego (np. filiżanki, sztućce, pościel, ręczniki). A trzeba przyznać, że w ostatnich latach – również w sieci – temat prezentów ślubnych jest bardzo popularny. Przykłady oryginalnych i praktycznych prezentów ślubnych podał np. portal wp.pl.

Z pozostałymi ciekawostkami dotyczącymi ceremonii ślubnych i wesel, które wynikają z badania, można zapoznać się dzięki załączonej infografice.

fotograf slubny lodz 1fotograf slubny lodz 2