Kaszel, szczególnie suchy może być bardzo uporczywy i ciężki do zwalczenia. W chwili “ataku kaszlu” odczuwamy niepohamowaną potrzebę kasłania. Skutki usilnego zatrzymywania kaszlu może mieć poważniejsze konsekwencje, gdyż wówczas wydzielają się z organizmu chorobotwórcze drobnoustroje. Szczególnie podczas przeziębienia i kaszlu należy ulżyć dzieciom, które dodatkowo mogą mieć problemy z oddychaniem.

Zatem co na kaszel u dziecka i jakie domowe sposoby oraz leki farmaceutyczne są w stanie pomóc nam pokonać ten nieprzyjemny objaw choroby?

Przede wszystkim powinniśmy nauczyć się rozróżniać rodzaje kaszlu i nie panikować w momencie kiedy jest on np. reakcją na kurz lub okruszek chleba, który przedostał się do dróg oddechowych. W takich sytuacjach kaszel nie tylko jest niczym niepokojącym, lecz także wskazanym, gdyż w ten sposób kaszel pozwala oczyścić drogi oddechowe z wszystkiego, co z nich zalega i tym samym – drażni. Ponadto dzieci są znacznie bardziej wrażliwe na wszelkie zapachy czy dym papierosowy, co również powodować może kasłanie. Niepokoić powinna nas dopiero sytuacja, kiedy kaszel nie przechodzi i staje się coraz bardziej agresywny. Zwalczając suchy kaszel można zastosować kilka domowych sposobów, lecz są one jedynie wspomaganiem i dobrym pomysłem podczas łagodnego przebiegu choroby. Wówczas należy zadbać np. o odpowiednie nawilżenie powietrza, tu świetnie sprawdzą się nawilżacze lub pojemniki z wodą, stojące przy kaloryferze. Dodać można do nich także mieszankę ziół takich jak eukaliptus, szałwia czy tymianek, które dodatkowo spełnią funkcję inhalacyjną, dzięki czemu znacznie złagodzą się objawy drapania w gardle. Maluchowi dobrze zrobią też różnego rodzaju napary do picia lub herbata z dużą ilością miodu lub z sokiem malinowym, można podać dziecku także herbatkę z lipy.

 

W cięższych przypadkach należy skorzystać ze specjalistycznych leków, które zwalczą objawy kaszlu i pomogą zarówno dzieciom jak i dorosłym. Tu świetnie sprawdzi się LevoPront, którego działanie odbywa się w drogach oddechowych, a nie jak w przypadku innych leków – w centralnym układzie nerwowym. Więcej na temat specjalistycznych leków na różne rodzaje kaszlu można poczytać na stronie Levopront.pl.