Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/kobieta/kobietawielepiej.pl/public_html/wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/classes/YARPP_Core.php on line 691

Kawalerka to nierzadko spełnienie marzeń młodej rodziny. Jednak o tym, jak urządzić kawalerkę wygodną i funkcjonalną, warto wiedzieć jeszcze zanim upragnione M trafi w nasze ręce. Dlatego prezentujemy sprawdzone triki, pozwalające urządzić kawalerkę, która będzie cieszyła długie lata.

Trik 1 – unikaj ścian

Brzmi to dość groźnie, ale wcale groźne nie jest. Po prostu staraj się nie dzielić przestrzeni ścianami. Aby urządzić kawalerkę, która będzie jasna i przestronna, skorzystaj z popularnego triku projektantów i wydzielaj poszczególne strefy kawalerki odmiennymi stylizacjami. Może to być dywan, barek dzielący kuchnię i salon, czy sofa ustawiona tak, by optycznie wydzielała przestrzeń wypoczynkową – możliwości jest mnóstwo.

Trik 2 – wybierz jeden styl wnętrza

Spójność aranżacji jest konieczna. Jeśli chcesz urządzić kawalerkę, która będzie wyglądała atrakcyjnie i nie będzie chaotyczna, wybierz jeden styl aranżacji i trzymaj się go w całym projekcie. Nie ma nic gorszego niż meble dobrane w sposób losowy, tworzący chaotyczną całość. Podzielenie 50-metrowego salonu na 2 stylistycznie odmienne części jest możliwe, jednak w 20-metrowej salono-sypialnio-jadalni każdy zabieg stylistyczny mui być ostrożny. W tak małej przestrzeni jaką jest kawalerka trudno jest powtórzyć kilkukrotnie stylistykę, a bez tego nic nie będzie ze sobą współgrało.

rodzina w kawalerce

Trik 3 – wybierz jasne kolory

Specjaliści od optycznych manipulacji już dawno stwierdzili, że nic tak nie powiększa, jak jasne kolory. Jak urządzić kawalerkę, jeśli nie zgodnie z tymi obserwacjami? Twoja paleta kolorów powinna składać się w sporej części z bieli, jasnych pastelowych odcieni i bladych kolorów. Czerń, ciemne brązy i intensywne kolory powinny uzupełniać i podkreślać aranżację, nie być jej głównym motorem. Dobrym wyjściem są też przedmioty przezroczyste – czy to plastikowe krzesła, stoliki ze szkła czy inne ażurowe konstrukcje – bo co może być jaśniejsze, niż coś czego nie widać?

Trik 4 – nie wydzielaj sypialni

Sypialnia jako najintymniejsza przestrzeń domu powinna być we wnętrzu wyraźnie wydzielona. Jednak by urządzić kawalerkę w sposób przemyślany, musisz pójść na kompromis. Łóżko to 3 metry kwadratowe, wraz ze ścieżką wokół łóżka masz minimum 5 metrów kwadratowych do wydzielenia. Przy 30 metrach kwadratowych kawalerki jest to bardzo trudne – i lepiej wybrać rozkładaną sofę, na której wygodnie się wyśpisz, a w dzień będziesz mogła w pełni korzystać z takiej sofy.

Trik 5 – półki zamiast szafek

Półki wyglądają znacznie mniej przytłaczająco niż jakakolwiek wisząca szafka. Dlatego tam, gdzie to możliwe, wymień szafki na półki – przedmioty cięższe schowaj do komód i szaf, lżejsze zostaw na półkach. W ten sposób nie tylko wyeksponujesz najpiękniejsze bibeloty, ale też nadasz wnętrzu charakter. Nic nie wygląda lepiej, niż wnętrze po którym można rozpoznać, jakie są zainteresowania i pasje gospodarzy. Pamiętaj, że półki sprawdzą się również w kuchni.

Trik 6 – wielofunkcyjne mobilne meble

Opowiadanie o tym, jak urządzić kawalerkę byłoby niepełne, gdyby nie wspomnieć o meblach wielofunkcyjnych. Oprócz wspomnianej już rozkładanej sofy, powinnaś zwrócić uwagę na rozkładane stoły, stoliki pozwalające wstawić jeden pod drugi, siedziska z pojemnikami czy otomany – siedziska mogące pełnić funkcję stolika. Pufy z pojemnikiem na drobiazgi (koniecznie na kółkach!) powinny znaleźć się w każdej kawalerce – są mniej wygodne niż klasyczne fotele, ale zajmują mniej miejsca i można w nich przechowywać drobiazgi. Jeśli nie pracujesz często przy biurku, sięgnij po model z blatem składanym do pionu – nie tylko będziesz zmuszona do utrzymywania na nim porządku, ale i nie zabierze ono cennego miejsca.

Trik 7 – wieszaj, nie stawiaj

Naturalnym przedłużeniem idei „półki zamiast szafek” powinien być odruch wieszania. Wszystko, co da się zamontować na ścianie lub można powiesić pod sufitem, powinno mieć pierwszeństwo przed meblami stawianymi na podłodze. Unikaj lamp podłogowych, wiszących szafek, stojących luster i dekoracji. Lampy wiszące wieszaj blisko sufitu, a jeśli masz taką możliwość – przenieś sypialnię na antresolę. Antresola to rozwiązanie idealne, jeśli tylko wysokość mieszkania na to pozwala.

Trik 8 – drzwi suwane

Drzwi to bolączka kawalerek – skrzydło drzwiowe wymaga absolutnie pustej przestrzeni w ich zasięgu. A Ty, mając kawalerkę, nie możesz sobie pozwolić na takie marnotrawstwo. Aby urządzić kawalerkę, w której takich „martwych pól” jest jak najmniej, zwróć uwagę na drzwi przesuwane – i montuj je gdzie tylko się da. Nie tylko w szafie (choć to bardzo rozsądne), ale i w przejściach między pomieszczeniami. Drzwi suwane możesz wykończyć pod kolor ścian, przez co będą niewidoczne – a jeśli masz na to fundusze, wybierz drzwi przeszklone. Nie tylko nie zabierają miejsca, ale i doświetlają pomieszczenia.

oswietlenie do wnetrza

Trik 9 – mało wzorów, małych wzorów

W kawalerkach stosuj jasne kolory, i mało wyraziste wzory. W takich przestrzeniach każdy wzór powinien mieć swoje przesłanie, i powinien być akcentem – im więcej wzorów się pojawi, tym cięższa stanie się końcowa aranżacja. Podobnie jest z wielkością wzorów. Duży wzór tapety na ścianie powtórzy się niewiele razy, co podkreśli, jak niewielka jest taka ściana. Podobnie z obrazkami w ramach – zdecydowanie lepiej wybrać kilka mniejszych ramek, niż zasłonić połowę ściany jedną dużą.

Trik 10 – dobra organizacja to klucz do sukcesu

Mała przestrzeń kawalerki nie pozwala na bałagan. Niestety, w kawalerce nie możesz sobie pozwolić na rozrzutność i trzymać swoje rzeczy gdzie popadnie. Zainwestuj w pudełka, wieszaki, pojemniki do szuflad. We wnętrzach szafek również pomontuj wieszaczki i pojemniczki na drzwiczkach – w końcu lodówki są w nie wyposażone i świetnie się to sprawdza 😉

Bonus – trik 11. Przed wprowadzeniem się do kawalerki zrób wielkie porządki – wyrzuć wszystko, czego nie używasz, co nie jest niezbędne i co może Ci tylko zagracać mieszkanie. Za tę ostatnią radę podziękujesz mi później!