Cenisz sobie funkcjonalność wnętrz, pociągają Cię proste geometryczne formy, a przy tym lubisz mocne akcenty i niebanalne rozwiązania? Mieszkanie w stylu nowoczesnym z pewnością Cię zainteresuje – podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym.

Nowoczesne tworzywa

Podstawą nowoczesnego stylu jest wykorzystanie odpowiednich materiałów. Sięgnij przede wszystkim po metal, szkło i tworzywa sztuczne. Równie popularny jest beton architektoniczny, czy malowana cegła (która nadaje wnętrzom nieco loftowego klimatu). Oczywiście w projektach mieszkań w stylu nowoczesnym pojawiają się także rozmaite gatunki drewna, więc nie musisz się obawiać tego naturalnego materiału.

Nowatorskie formy

To, co przyciąga uwagę w mieszkaniach nowoczesnych, to kontrast między minimalizmem a ekscentryczną wręcz nowoczesnością. Podstawą   aranżacji są meble o bardzo prostych, geometrycznych liniach. Najczęstszym materiałem jest tu lakierowana na wysoki połysk płyta meblowa (biała/czarna), uzupełniona o jak najprostsze okucia (lub ich brak w przypadku szafek automatycznych).

Na taką bazę dodawane są charakterystyczne, designerskie meble. Rzecz jasna takie ekstrawaganckie meble nie mogą dominować we wnętrzu – chodzi wyłącznie o dodanie kilku mocnych elementów do minimalistycznej, uproszczonej i funkcjonalnej aranżacji. Możesz wybierać spośród dziesiątek ikon nowoczesnego designu bądź poszukać czegoś unikatowego – ma być niebanalnie, w mocnym kolorze, i nowoczesnym wykończeniu!

Przestrzeń

Przestrzeń to ważne hasło w urządzaniu mieszkania w stylu nowoczesnym. Stąd obecność w takich aranżacjach pustych ścian, mebli o gładkich frontach, z ukrytymi uchwytami, czy sporych połaci pustej podłogi.

Często ścianki działowe są poświęcane na rzecz szklanych przepierzeń czy jedynie wizualnego podziału otwartej przestrzeni przy użyciu oświetlenia, materiału na podłodze czy koloru ścian. To celowy zabieg, dzięki któremu mieszkania nowoczesne wyglądają na duże, jasne, przestronne.

Unikaj przy tym natłoku bibelotów, które zaburzą prostotę wnętrza. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie musi być sterylne! Dobierz ocieplające akcenty – wspomniane wcześniej drewno czy tapicerowane meble zamiast klasycznych z tworzyw sztucznych to sprawdzone remedium na zbytnią czystość mieszkań w stylu nowoczesnym.

Zdjęcia do artykułu dostarczył concept store Le Pukka.