Narodziny dziecka wiążą się z ogromnymi zmianami w życiu rodziny – nie tylko pod względem natłoku nowych zadań, ale i ze zmianą w mieszkaniu. Urządzenie pokoju dla niemowlaka nie jest trudne, jednak wymaga uwagi i pamiętania o kilku ważnych elementach. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla niemowlaka, by był dla dziecka komfortowy i bezpieczny.

Niezbędne meble

W pokoju dla niemowlaka nie potrzeba zbyt wielu mebli. Kluczowe są:

  • łóżeczko,
  • przewijak,
  • fotel do karmienia,
  • komoda na akcesoria,
  • wanienka na stabilnym stelażu.

I to wszystko – przez kilka miesięcy niemowlak nie będzie potrzebował niczego więcej.

Najważniejsze jest rzecz jasna łóżeczko – mebel kluczowy w pokoju niemowlaka. Wybór łóżeczka nie może być podyktowany wyglądem czy niską ceną, najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka i Twoja wygoda!

Standardowo łóżeczka występują w 2 rozmiarach – 120x60cm i 140x70cm. Jeśli nie zamierzasz w najbliższym czasie przeprowadzać zmian w pokoju dziecka, wybierz wariant większy. W takim łóżeczku dziecko spokojnie będzie mogło spać aż do 3 roku życia. Zwróć szczególną uwagę na regulację łóżeczka – wysokość materaca i możliwość obniżania/rozmontowywania ścianki ułatwią Ci użytkowanie łóżeczka i dostosowywanie go do potrzeb rosnącego dziecka.

Równie ważny jest materiał, z którego łóżeczko jest wykonane, i to jak jest wykończone. Najlepsze dla niemowlaka będzie łóżeczko z litego drewna, niemalowanego lub malowanego farbami ekologicznymi. Jeśli zaś wybierzesz łóżeczko fornirowane, koniecznie sprawdź, czy ma atest higieniczny.

Przewijak to drugi w kolejności mebel w pokoju dla niemowlaka. Przed zakupem powinnaś przy nim stanąć i „przymierzyć się” do niego – powinien być na tyle wysoki, byś nie musiała się za bardzo nachylać. Ostatnie, co jest Ci potrzebne, to ból pleców od wielokrotnego nachylania się i prostowania. Przewijak ustaw z daleka od drzwi i okna, a w pobliżu ustaw wszystkie przybory potrzebne przy przewijaniu.

Trzecia sprawa to fotel, na którym będziesz karmiła piersią (a później spędzała długie godziny przy łóżeczku niemowlaka). Ważne, by był wygodny, i miał miękkie podłokietniki – pierwsze karmienia mogą trwać po kilkadziesiąt minut, więc wygodna pozycja i miękki fotel będą niezbędne. Warto również rozważyć zakup podnóżka/pufy, by móc zająć jeszcze wygodniejszą pozycję.

pinterest kobietawielepie button

Światło i kolory

Gdy już wiesz, jakie meble będą potrzebne w pokoju dziecka, nasuwa się kolejne pytanie – jakie kolory powinny się pojawić w pokoju dla niemowlaka? Odpowiedź jest prosta – najlepsze będą ciepłe, ale neutralne kolory, z dodatkami w intensywniejszych odcieniach. Aby pokój nie był monotonny, warto wpleść w aranżację delikatne wzory i desenie. Jednak nie przesadzaj z ilością kolorów – kolory wprowadzisz do wnętrza wraz z zabawkami, jeśli cały pokój będzie stonowany, dziecko będzie się bardziej koncentrowało na nich, i będzie spokojniejsze.

Kluczowym aspektem w pokoju dziecka jest światło. Niemowlak nie lubi intensywnego światła, dlatego obowiązkowym elementem będą rolety bądź żaluzje. Będziesz mogła regulować ilość światła wpadającego do pokoju niemowlaka, dzięki czemu dziecko nie będzie „atakowane” promieniami słonecznymi – a dodatkowo będziesz mogła zaciemnić pokój podczas dziennej drzemki dziecka.

Oświetlenie pokoju niemowlaka to kolejny istotny element aranżacji. Zrezygnuj z silnych źródeł światła; znacznie lepiej sprawdzą się słabsze żarówki, kinkiety rozpraszające światło i małe lampki nocne. Niemowlęta boją się gwałtownych zmian jasności pomieszczenia, dlatego jeśli wejdziesz do zaciemnionego pokoju i włączysz główne światło, dziecko z pewnością zacznie płakać. Dlatego lepiej mieć kilka mniejszych źródeł światła, które będziesz uruchamiała stopniowo, redukując szok u niemowlaka.

Nie kupuj zabawek!

Podczas urządzania pokoju dla niemowlaka z pewnością nieraz przejdziesz obok sklepu z zabawkami. Nie wchodź do nich i niczego nie kupuj! Od rodziny i znajomych z pewnością dostaniesz tonę pluszaków, grzechotek, karuzel i innych zabawek – dlatego skoncentruj się na jak najlepszej jakości meblach i akcesoriach, byś wraz ze swoją nowo narodzoną pociechą bezpiecznie i komfortowo spędzała czas. Powodzenia!