Pierwsze dni na świecie – zaraz po porodzie są ciężkim doświadczeniem zarówno dla rodziców jak i maleństwa. Najważniejsza jest wtedy dla dziecka bliskość rodziców, która bardzo kojąco na nie wpływa. Jednakże niekiedy same przebywanie blisko dziecka nie wystarczy. Co zatem można zrobić, aby ukoić płaczącego i niespokojnego noworodka?

Otulanie

Jest to metoda sprawdzona od pokoleń – dziecko owija się w miarę ciasno kocykiem lub flanelową pieluszką w taki sposób, by rączki przylegały ściśle do jego boków. Dzięki takiemu owinięciu dziecko czuje się bezpieczniej – tak jak by było ponownie u mamy w brzuchu, gdzie przecież było bardzo ciasno. Pozwoli mu się częściowo to oswoić z nową sytuacją.

Puszczanie muzyki i uspokajających dźwięków

Wbrew pozorom najbardziej uspokajająco na dzieci nie działała muzyka relaksacyjna czy kołysanki, ale szumiące dźwięki, takie jak wydaje odkurzacz, suszarka, pralka czy też mikser. Można oczywiście włączyć te urządzenia, aby pracowały (najlepiej zostawić je w innym pokoju niż przebywa dziecko, aby dźwięk nie był zbyt głośny). Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem, mniej uciążliwym dla pozostałych domowników, będzie odtworzenie tych odgłosów z płyty czy komputera. Szum przypomina dziecku to co słyszało ono w brzuchu mamy. Jeżeli zaś chodzi o piosenki to najlepiej maluchowi puszczać te, których słuchało się czy też nuciło będąc w ciąży. Najlepiej takie, które mają wyraźny, jednostajny rytm.

Rzeczy przesiąknięte zapachem rodziców

Jeżeli dziecko często budzi się w nocy warto wypróbować jeden ze sprawdzonych sposobów naszych mam i babć, mianowicie zostawienie w jego łóżeczku kocyka lub pieluszki flanelowej lub tetrowej przesiąkniętej zapachem, któregoś z rodziców. Jednakże o wiele lepszym pomysłem jest wykorzystanie kocyków–przytulanek, które niejednokrotnie wykonane są ze specjalnych włókien np. bambusa (ma on właściwości chłonne, antybakteryjne, a wykonane z niego tkaniny są miłe w dotyku). Z niego właśnie wykonana jest przytulanka z bambusa Cuskiboo, dostępna w sklepie www.babymama.pl. Bardzo często takie kocyki-przytulanki mają zabawne kształty i są w delikatnych kolorach.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że każde niemowlę jest inne i może inaczej reagować na te sposoby. Jednak po kilku próbach z pewnością uda się nam wybrać najszybszy sposób na ukojenie maleństwa.

Przytulanka z bambusa Cuskiboo – cena 99 PLN, www.babymama.pl