Piwnica jest bardzo często jedynym pomieszczeniem gospodarczym w naszych domach. Dlatego tak ważne jest by była ona odpowiednio zagospodarowana.

To pomieszczenie, które powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Jak więc urządzić piwnicę by spełniała ona swoje przeznaczenie? W pierwszej kolejności należy jasno określić, jakie ma ona spełniać zadanie. Czy mamy w niej zamiar urządzić niewielką siłownię domową, warsztat, saunę, spiżarnię czy magazynek?

Najważniejszy jest dobry plan

Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania należy je odpowiednio zaplanować. Plan powinien brać pod uwagę funkcję piwnicy. Jest to o tyle ważne, że niektóre pomieszczenia wymagają zamontowania dodatkowej instalacji. Na przykład do pralni musi być doprowadzona woda oraz kanalizacja, natomiast pomieszczenia takie jak siłownia czy suszarnia muszą być dobrze wentylowane. Planując remont piwnicy należy też wziąć pod uwagę jej stan. Okazać się bowiem może, że konieczne będzie na przykład wygładzenie i odmalowanie ścian.

Aranżacja piwnicy

Kolejnym etapem jest aranżacja pomieszczenia. Zakup dobrej klasy wyposażenia znacznie podnosi funkcjonalność piwnicy. Szczególnie ważne jest by zakupić dobre regały do piwnicy. Powinny być one stabilne, trwałe i pojemne. Najlepiej sprawdzają się regały metalowe, które można przymocować do ściany. Są to meble, na których można przechowywać praktycznie wszystko. Wyposażenie piwnicy jest w głównej mierze uzależnione od jej funkcji. Na przykład w warsztacie na pewno powinien znaleźć się stół roboczy z metalowym blatem, natomiast w składziku haki na rowery. Najważniejsze jest by każda rzecz w piwnicy miała swoje miejsce. Dzięki temu dużo łatwiej utrzymać jest porządek i odnaleźć poszukiwany przedmiot.

Oświetlenie piwnicy

Ważnym elementem wyposażenia piwnicy jest oświetlenie. Duża część tego typu pomieszczeń jest pozbawiona okien. W takiej sytuacji można rozważyć wykucie w ścianach otworów na nowe okna. Gdy piwnica znajduje się głęboko możliwe jest zamontowanie specjalny doświetlaczy piwnicznych.

W składziku lub spiżarni zazwyczaj wystarczy jeśli znajduje się jedno źródło światła elektrycznego. Jednak takie pomieszczenia jak warsztat lub siłownia powinny być lepiej oświetlone. Oprócz światła należy zadbać też o odpowiednią ilość gniazd elektrycznych. Ich liczba powinna być dostosowana do funkcji jaka spełnia pomieszczenie. Na pewno większa ilość gniazdek powinna się znajdować w pralni, siłowni i warsztacie.