Choć obrazy i zdjęcia są zawsze silnymi motywami w aranżacji wnętrz, zdarza się, że tracą swój urok ze względu na nieprawidłowe umiejscowienie. Jak wieszać obrazy na ścianach, by zdobiły i stanowiły harmonijny element wnętrza?

Planowanie

Zanim weźmiesz się za wieszanie obrazów, zaaranżuj całe pomieszczenie. Musisz dokładnie wiedzieć, gdzie będą rozmieszczone meble, które ściany będą odsłonięte, a gdzie będziesz mogła wieszać obrazy. To najlepszy sposób, by właściwie dobrać obrazy do aranżacji i do charakteru wnętrza.

Kolejny krok to zmierzenie wolnych powierzchni, na których chcesz wieszać obrazy. Taśmą malarską wyznacz odpowiedniej wielkości obszar na podłodze i spróbuj go wypełnić ramkami i obrazami. Kombinuj, przekładaj i przesuwaj, aż końcowy układ będzie Ci się podobał. Ewentualnie możesz nawet podrukować obrazy w skali 1:1 na zwykłej domowej drukarce i wspomnianą taśmą malarską przyklejać na ścianach. Nie ma szybszego i bezpieczniejszego sposobu na to, jak wieszać obrazy na ścianach, niż stosowanie atrap i lżejszych formatek z papieru!

Na jakiej wysokości wieszać obrazy?

Teraz, gdy już wiesz jakie obrazy masz do dyspozycji i jak możesz je na ścianach rozmieścić, pora na precyzyjne pomiary.

Najważniejszą zasadą w wieszaniu obrazów jest umieszczenie ich na właściwej wysokości. Jeśli chcesz ocenić, jak właściwie zawiesić obraz, by oglądający miał jak najlepszy widok, odmierz 1/3 wysokości obrazu (mierząc od góry) i postaraj się, by wyznaczona linia znalazła się około 155cm nad podłogą. To idealna wysokość do oglądania obrazu przez stojącą osobę dorosłą.

Inaczej ma się sprawa w jadalni czy pokoju wypoczynkowym – tu większość czasu spędza się na siedząco, więc i obrazy powinny być do tej pozycji dostosowane.

Obrazy a meble

Jak wieszać obrazy nad meblami? Wieszanie obrazów nad meblami jest proste – wystarczy pamiętać o kilku zasadach…

Obraz musi być węższy, niż mebel nad którym wisi. Nieważne, czy jest to kanapa, stolik, komoda czy inny mebel – idealnie będzie, gdy obraz będzie stanowił najwyżej 2/3 szerokości mebla.

Obraz zawieś 20-30cm nad meblem, to idealna wysokość by obraz stał się częścią spójnej kompozycji, i żeby nie ograniczać funkcjonalności blatu mebla. Podobnie jest z półkami, zawieszanymi poniżej obrazów – zostaw sobie 20cm przestrzeni, by ustawione na półce bibeloty nie zakrywały obrazu.

Symetria to Twój sprzymierzeniec. Obrazy zawieszone symetrycznie wyglądają bardziej formalnie, są jednocześnie przyjemniejsze dla oka i bardziej kojące, niż kompozycje asymetryczne. Z kolei jeśli decydujesz się na asymetryczną kompozycję obrazów na ścianie, stworzysz przytulniejszy, luźniejszy nastrój we wnętrzu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Odpowiadając na pytanie „jak wieszać obrazy na ścianach” warto wspomnieć o tym, jakie obrazy wieszać w swoim mieszkaniu i jak je prawidłowo eksponować. Obrazy kształtują wnętrze – można dzięki obrazom stosować te same sztuczki optyczne, co w zwykłej aranżacji wnętrz. Obrazy poziome i zawieszane w poziomej linii poszerzą pomieszczenie, natomiast obrazy smukłe i wysokie dodadzą wnętrzu dodatkowych centymetrów.

Istotne jest także to, co obraz przedstawia. Jaskrawe kolory dodadzą wnętrzu dynamiki, natomiast obraz w stonowanych barwach, pasujących do reszty aranżacji doda jej szlachetności i eleganckiego rysu.

Oświetlenie obrazu podkreśla jego znaczenie i dodaje aranżacji dramatyzmu. Taki jasny punkt na ścianie daje oglądającemu jasny sygnał, że ma przed sobą ważny element i powinien mu się uważniej przyjrzeć.

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się przydatne, i uzbrojona w wiedzę na temat tego, jak wieszać obrazy, stworzysz z posiadanych obrazów jeszcze piękniejsze aranżacje. Powodzenia!