Trampolina to coraz popularniejszy widok na placach zabaw oraz podwórkach, a większość dzieciaków uwielbia zabawę na tym sprzęcie. Nic zatem dziwnego, że jest to chętnie wybierany prezent urodzinowy, komunijny czy z okazji dnia dziecka. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając trampolinę?

W czasie zakupu trampoliny zwykle kierujemy się jej ceną, co jednak nie jest dobrym podejściem. Warto wziąć kilka innych, bardzo istotnych kwestii pod uwagę, gdyż sprzęt stojący kilka lat na dworze powinien być porządny. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, wybierając trampolinę?

 1. Na jej wielkość – decyzja zależy najczęściej od ilości posiadanego przez nas miejsca w ogrodzie oraz przeznaczonego budżetu. Warto jednak myśleć przyszłościowo. Nasze dzieci za kilka lat będą starsze, lecz równie chętnie skorzystają z trampoliny. My również chętnie będziemy na niej skakać (a na większej trampolinie jest po prostu więcej miejsca).
 2. Na poszczególne elementy trampoliny, które wpływają bezpośrednio na jej jakość:
  • Grubość i wykonanie ramy zewnętrznej (najlepiej ze stali),
  • Matę wykonaną z porządnego tworzywa (najlepiej amerykańskiego PE mesh),
  • Liczbę i grubość nóg,
  • Osłonę na sprężyny i ramę (dzięki niej noga skaczącego nie wpadnie między sprężyny),
  • Wysoką siatkę ochronną,
 3. Posiadaną gwarancję i atesty (gwarancja powinna wynosić zagwarantowane w polskim prawie 2 lata).
 4. Dostępność części zamiennych do danego modelu (trampolinę kupujemy na kilka lat, w ciągu których może np. zgubić się sprężyna czy zniszczyć osłona).
 5. Maksymalne obciążenie – powinno wynosić minimum 115 kg, a najlepiej zdecydować się na trampolinę o maksymalnym obciążeniu 150 lub 180 kg.
 6. Obecność drabinki ułatwiającej wejście i zejście z batutu (warto, by była doczepiana, co pozwoli nam kontrolować zabawy dzieci).

O czym należy pamiętać, gdy trampolina znajdzie się już na naszym podwórku? Zanim nasze dzieci zaczną zabawę na trampolinie, powinniśmy przekazać im następujące zasady bezpiecznego skakania:

 • Skakanie na batucie pojedynczo – większa liczba osób znajdujących się na trampolinie zwiększa ryzyko wpadnięcia na siebie.
 • Z trampoliny korzystamy na boso lub w skarpetkach. Korzystanie z batutu w butach zwiększa ryzyko zniszczenia maty.
 • Przebywając na trampolinie, nie powinniśmy pić, jeść czy żuć gumę. Spowodowane jest to ryzykiem zachłyśnięcia się lub zadławienia w czasie skakania.
 • Nie powinno się wskakiwać na trampolinę z innych przedmiotów lub zeskakiwać z niej, nawet bezpośrednio na ziemię. W czasie skakania na batucie energia wyskoku jest znacznie większa niż przy skakaniu na twardym podłożu. Silniejszy będzie w takich przypadkach także upadek na ziemię i ewentualne jego konsekwencje.
 • Niewskazane jest rzucanie się bezpośrednio na siatkę zabezpieczającą. Siatka nie jest przeznaczona do bezpośredniej zabawy na niej.
 • Podczas skakania należy zdjąć wszelką biżuterię, gdyż może ona spowodować uraz w przypadku upadku na matę.
 • Niewskazane jest wykonywanie salt, skoków na główkę czy innych prób akrobacji. Niewprawne wykonani e takich akrobacji może skutkować urazem na zdrowiu.

Wybranie dobrej trampoliny i zachowanie zasad prawidłowego skakania zapewni świetną zabawę przez długie lata naszym dzieciom oraz nam samym. Trampolina jest jednak sprzętem, z którego trzeba korzystać z głową. Przestrzegając zasad prawidłowego użytkowania batutu, możemy cieszyć się sprawnym sprzętem przez długie lata i świetnie się na nim bawić oraz ćwiczyć.

Sklep Trampoliny.pl
Artykuł został przygotowany przez firmę Trampoliny.pl specjalizującą się w produkcji i sprzedaży trampolin ogrodowych ATHLETIC24 i GOFIT.