Okno balkonowe, zwane też czasem drzwiami, to część okien salonowych i jako takie także powinno być osłonięte firanką. Jednak wybór firany na okno balkonowe jest trudniejszy niż w pozostałych przypadkach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Firany na okno balkonowe – kolor

Wybierając kolor firan na okno balkonowe, w rzeczywistości wybieramy firany do salonu. Ich wygląd powinien być podyktowany aranżacją wnętrza. Wbrew pozorom firana balkonowa nie musi być biała. Coraz częściej widuje się w oknach firanki w odcieniach beżu lub szarości, pastelowe, a nawet w odważniejszych kolorach czerwieni, fioletu, zieleni, brązu i czerni. Wybierając kolor firanki do salonu, trzeba się posiłkować jego kolorystyką. Najkorzystniejszym wariantem jest dobraniem firanek zgodnie z kolorem pozostałych dodatków – poduszek, narzut, obić mebli. Alternatywnie można w ten sposób dobrać zasłony, natomiast firanki w tym wypadku będą miały ten sam kolor co ściany. W każdym wypadku – niezależnie czy kupujemy firany gotowe, czy szyte na wymiar, kolor nie powinien być kwestią przypadku.

Firany na okno balkonowe – rodzaj

Jest wiele rodzajów firanek balkonowych – począwszy od tiulu, poprzez woal, skończywszy na żakardzie. Które będą najlepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każde będą się ładnie prezentowały na tle okna, pod warunkiem, że wizualnie skomponują się z otoczeniem. Gładkie firanki z woalu lepiej sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Z kolei firanki żakardowe doskonale wpasują się w styl rustykalny czy boho.

Firany na okno balkonowe – długość

Tutaj nie ma się nad czym zastanawiać. Firana na okno balkonowe powinna sięgać do podłogi. Spotykane czasem rozwiązanie polegające na zasłonięciu wszystkich salonowych okien tą samą, krótką firanką należy uznać za całkowicie nietrafione. Jeśli z jakiegoś powodu niemożliwe jest powieszenie długich firan na wszystkich oknach, można zastosować dwie różne długości firanek. Gotowy komplet balkonowy przewiduje i taką opcję.

Firany na okno balkonowe – wzór

Tutaj możliwości są praktycznie nieograniczone. Począwszy od gładkich firan jednobarwnych, skończywszy na bogato zdobionych firanach w wielu kolorach. W bieżącym sezonie na topie są firany z wielobarwnym nadrukiem, nawiązujące do motywów florystycznych. Delikatne kwiaty, ptaki czy motyle będą się bardzo ładnie prezentowały na tle balkonowego okna. Opcjonalnym rozwiązaniem są poziome pasy w innym kolorze.

Jednobarwne firanki wcale nie muszą być gładkie. Tu też ich projektanci stają na wysokości zadania, proponując ciekawe wzory i faktury. Na uwagę zasługują firanki żakardowe, zarówno gęsto, jak i luźno tkane. Ich oryginalny wzór z pewnością będzie ozdobą okna i salonu.

Firany na okno balkonowe – jak upiąć

Najładniejsza nawet firana nie będzie dobrze pełniła swojej funkcji ozdoby okna, gdy zostanie niedbale upięta. Ponadto trzeba pamiętać, że firanka balkonowa będzie często odsłaniana. Musi być powieszona w taki sposób, który ułatwi ten manewr, jednocześnie nie odbierze firance urody.

W tym roku królują firany i zasłony pofałdowane. Aby osiągnąć ten efekt, stosuje się przelotki, taśmy marszczące i flexy. Nowoczesne firany bardzo ładnie prezentują się także wówczas, gdy karnisz jest osłonięty lambrekinem.

Więcej informacji na temat gotowych firan balkonowych można znaleźć tutaj: https://alena-firany.pl/firany-balkonowe.html