Zakup odpowiedniej walizki może wydawać się na początku trudny. W końcu wybór jest ogromny! Po przeanalizowaniu sześciu elementów poniżej, dowiesz się, co musisz wziąć pod uwagę planując zakup.

1. Wymiary i waga walizki

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć na następujące pytania: jak często podróżujesz? Jakimi środkami transportu? Czy zabierasz ze sobą dużo rzeczy? Jaki masz budżet? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci na wybór walizki odpowiedniej dla Twojego stylu życia. To od tego zależy czy wybierzesz solidną walizkę na bagaż rejestrowany, czy może potrzebna jest Ci wyłącznie miękka walizka kabinowa.

Jeśli planujesz podróże samolotem, pierwszym nadrzędnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę to wymiary oraz waga walizki. Każde linie lotnicze mają określone wymagania względem wielkości bagażu. Zazwyczaj są podobne, jednak zalecamy przed lotem sprawdzić stronę linii lotniczych, z którymi podróżujemy. Pamiętaj, że każdy dodatkowy kilogram lub centymetr może skutkować wysoką opłatą, która nawet może przekraczać cenę biletu. Walizki bardziej wytrzymałe są często cięższe, więc jeśli chcesz zabrać ze sobą dużo rzeczy, musisz poszukać kompromisu.

travel 778338 1920

2. Zastosowany materiał

Walizki mogą być twarde, półtwarde lub miękkie. Materiał twardy przyda się amatorom częstych podróży, których bagaż jest często narażony na niespodzianki w luku bagażowym. Konstrukcje z ABS, włókna szklanego czy poliwęglanu zapewniają większe bezpieczeństwo. Są bardziej odporne na wgniecenia, pęknięcia czy nawet na zalanie. Wadą takich walizek jest ich waga oraz sztywność uniemożliwiająca dopasowanie formy do bagażnika.

Ich zupełnym przeciwieństwem są walizki miękkie, które są lekkie i pozwalają na rozciągnięcie czy ściśnięcie. Jest to też najtańsza opcja. Ich wadą jest wytrzymałość – istnieje duże prawdopodobieństwa uszkodzenia i zabrudzenia w luku bagażowym. Walizki półtwarde to rozwiązanie pośrednie – są wystarczająco sztywne i elastyczne, jednak nie są tak plastyczne i lekkie jak miękkie, ani tak odporne jak twarde.

Pozornie banalna sprawa – kolor – może mieć duże znaczenie w przypadku posiadania bagażu rejestrowanego. Krzykliwe wzory, jaskrawa barwa ułatwią Ci znalezienie swojej walizki podczas odbioru na taśmie lotniskowej. Oszczędzisz czas!

baggage 1697327 1920

3. Jakość kółek

Kółka są bardzo istotnym elementem walizki, zwłaszcza tej dużej. Najlepiej jeśli walizka ma cztery kółka, które mogą obracać się o 360 stopni. Umożliwia to łatwe przemieszczanie bagażu i znaczne odciążenie naszych mięśni. Zwróć uwagę na to, czy kółka wykonane są z kauczuku. Jest on znacznie odporniejszy na zniszczenie, a poza tym zapewnia amortyzację bagażu. Kółka plastikowe bardzo szybko mogą się popsuć. Pamiętaj, że walizkę będziesz prowadzić nie tylko po gładkiej powierzchni hali lotniska, ale też po nierównych płytach chodnikowych, a czasem schodach. Niskiej jakości kółka to ryzyko rozczarowania w najmniej odpowiednim momencie.

4. Uchwyty i zamki

Walizka powinna być wyposażona w wysuwaną rączkę, która się nie wygina i pozostaje w zadanej pozycji. Musi być na tyle długa, aby móc prowadzić walizkę bez garbienia się. Zwróć uwagę, czy jest osobna rączka do jej przenoszenia. Uchwyty powinny być wykonane solidnie, np. z aluminium. Zamek w walizce powinien być wytrzymały, z metalu. Nie może się nigdzie zacinać, powinien być płynny. Jeśli nie jesteś pewny zamka, od razu odrzuć ten model. Nie chcesz przecież mieć problemów na lotnisku z suwakiem, który nie chce się rozpiąć podczas kontroli lub po niej zamknąć.

airport 731196 1920

5. Zabezpieczenie

Jeśli przewozisz cenne rzeczy i chcesz zlikwidować ryzyko, że ktoś postronny zajrzy Ci do walizki, możesz ją dodatkowo zabezpieczyć. Niektóre modele mają wbudowane kłódki, do innych trzeba je dokupić. Odrzuć od razu wszystkie lekkie kłódki dostarczane z tanimi modelami – dla złodzieja nie będą przeszkodą. Najlepiej wybierz kłódkę szyfrową, z zamkiem TSA – gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa.

6. Dodatkowe wyposażenie i akcesoria

Przegródki, siatki, dodatkowe kieszonki, paski, taśmy – to wszystko wpływa na komfort pakowania, rozpakowywania i całościowego korzystania z walizki. Dzięki nim będziesz w stanie posegregować bagaż i schować drobne rzeczy bez obawy o ich zagubienie w gąszczu ubrań. Paski i siatki pomagają utrzymać zawartość w odpowiednim miejscu podczas podróży.

Wybór walizki powinien być dobrze przemyślany, zwłaszcza jeśli chcemy aby posłużyła nam dłużej niż na jeden wyjazd. Im częściej podróżujemy, tym solidniejszej walizki potrzebujemy.

www.walizki24.pl