Czy wiesz, że środowisko otaczające dziecko ma wpływ na jego rozwój i późniejsze osiągnięcia? Już od najmłodszych lat kształtuje się osobowość małego człowieka. W mniejszym, lub większym stopniu oddziałuje na niego wszystko, co go otacza. Dlatego tak dużo mówi się o tym, jak urządzić pokoju dziecka, w którym maluch w pierwszych latach życia spędza bardzo dużo czasu. Otaczające go przedmioty mogą pobudzać jego kreatywność! Każdy rodzic pragnie, aby to właśnie jego dziecko było wyjątkowe, osiągało niecodzienne sukcesy i spełniało marzenia. Aby tak się stało, niezbędne jest stworzenie mu odpowiednich warunków, które mogą mieć wpływ na jego owocną przyszłość.

Zdając sobie sprawę, że rodzic ma ogromny wpływ na kształtowanie małego człowieka, z pewnością przychodzi do głowy pytanie: Jak zaaranżować pokój dziecka, aby był on sprzyjających środowiskiem do rozwoju kreatywności, jednocześnie będąc przytulnym i praktycznym? Przychodzimy z pomocą! Oto lista rzeczy, przygotowana wspólnie ze sklepem PokójDziecka.pl, które mogą wspaniale sprawdzić się w pokoju dziecka, czyniąc go nie tylko ładnym, ale również praktycznym!

Personalizowane dodatki do pokoju dziecka

W zależności od wieku dziecka dobieranie dodatków do pokoju będzie wyglądało inaczej. Gdy dziecko jest nieco starsze możemy wybierać dodatki związane z jego zainteresowaniami. I to jest świetna praktyka! To pozwoli pielęgnować jego pasje i sprawi, że dziecko będzie czuło się dobrze w swoich „czterech ścianach”. Równie dobrym rozwiązaniem jest też pytanie dziecka o zdanie.

Nawet w tak małych rzeczach rodzice powinni pozwalać dziecku dokonywać wyborów oraz wyrażać swoje zdanie. Małe dzieci jeszcze nie do końca umieją wyrażać swoje opinie, co nie znaczy, ze ich nie mają. Już od około czwartego miesiąca życia można zauważyć, że po pewne zabawki chętniej wyciągają ręce niż po inne. Jednak przy wybieraniu dodatków do pokoju takie maluszki muszą zdać się na gust swoich rodziców! Na jakie spersonalizowane dodatki postawić, gdy nie znamy jeszcze zainteresowań dziecka?

Ręcznie szyte literki z imieniem dziecka

Świetny, spersonalizowany dodatek sprawdzi się w każdym pokoju. Bawełniane literki można powiesić nad łóżeczkiem dziecka, lub w innym miejscu na ścianie, aby wypełnić przestrzeń. Różnokolorowe literki na pewno będą przykuwały uwagę maluszka i z zaciekawieniem będzie je oglądał. Gdy trochę podrośnie, zda sobie sprawę, że jego pokój oznaczony jest jego imieniem! Samodzielnie wybierz ręcznie szyte literki z imieniem dziecka! Na rynku dostępne jest mnóstwo wzorów i kolorów, więc z łatwością znajdziesz takie połączenia, które będą odpowiadały Twoim preferencjom i doskonale wpasują się we wnętrze.

Możesz postawić na gotowe, pięknie i stylowo dobrane rozwiązania, bądź samodzielnie wybrać kolor i wzór każdej literki. Jest to doskonała propozycja na prezent na święta, z okazji baby shower lub na pierwsze urodziny! Co więcej, jest to na tyle uniwersalny dodatek, że sprawdzi się w pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Pomieszczenie z taką ozdobą nabierze indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. Pamiętaj, że spersonalizowane dodatki są najciekawsze i mają największą wartość!

Ozdobne poduchy

Kolejnym spersonalizowanym dodatkiem, ocieplającym wnętrze pokoju dziecięcego mogą być ozdobne, duże poduchy w kształcie pierwszej litery imienia dziecka. Takie małe szczegóły nadają charakter wnętrzu. Jeśli masz dużo miejsca do zagospodarowania i nie masz pomysłu jak je wykorzystać, możesz ułożyć całe imię dziecka z takich poduch. Możesz je wykorzystać podczas nauki alfabetu lub swojego imienia. Posiadając literki fizycznie dziecko będzie używało innych zmysłów do nauki, co pozwoli mu lepiej zapamiętać informacje przez doświadczanie.

Dodatki wspierające rozwój kreatywności dziecka

Dodatki i ozdoby nie muszą być tylko ładnym wypełnieniem pokoju. Mogą też spełniać dużo ważniejszą funkcję. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że dane przedmioty mogą wspierać kreatywność i przyczyniać się do zdrowego rozwoju dziecka. Myślenie kreatywne jest cechą, którą nie każdy może się pochwalić. Jest niezwykle potrzebna w  niektórych branżach, ale i w życiu codziennym przynosi wiele korzyści.

Myślenie kreatywne kształtuje się w nas już od najmłodszych lat, gdy jesteśmy tego jeszcze nieświadomi. Często to właśnie decyzje rodziców decydują, czy dziecko będzie mogło się w późniejszych latach pochwalić tą cechą, czy też nie. Wiedząc, że mamy na to wpływ, powinniśmy postarać się zapewnić dziecku odpowiednie warunki do rozwoju. Warto dobierać dodatki świadomie, aby wiedzieć co otacza nasze dziecko i jaki mogą mieć na nie wpływ.

Karuzela nad łóżeczko

Pierwszym przykładem takiego dodatku jest ręcznie wykonana karuzela nad łóżeczko dziecięce. Część rodziców używa jej, aby odwrócić uwagę dziecka podczas przebierania lub aby uspokoić je przed zaśnięciem. Owszem, może ona pełnić taką funkcję, ale również może spełniać rolę edukacyjną. Mniej więcej od 2 miesiąca życia, dziecko zaczyna zauważać wiszące nad jego głową zabawki i bacznie je obserwować. W późniejszym czasie rozpozna już kształty i kolory zabawek oraz zacznie zauważać różnice między nimi i je sprawniej rozróżniać.

Warto zapewnić swojemu maluchowi możliwość obserwowania obiektów o różnych kształtach i kolorach, aby już od najwcześniejszych miesięcy uczyło się je rozpoznawać i odróżniać. Karuzela powieszona nad łóżeczkiem wzbudza ogromną ciekawość i zainteresowanie dziecka. Największym atutem tego dodatku jest brak konieczności poświęcenia szczególnej uwagi rodzica i użycia rąk. To pozwala na wygospodarowanie chwili dla siebie, jednocześnie zapewniając dziecku bezpieczną i edukacyjną atrakcję w formie wiszących, kolorowych elementów, które go stymulują i wpływają pozytywnie na jego rozwój.

Latające balony

Bawełniane balony podwieszone nad sufitem, wyglądają jakby naprawdę latały! Ta niecodzienna ozdoba imituje latający balon na gorące powietrze. Z pewnością każde dziecko chciałoby mieć je w swoim pokoju i móc podziwiać codziennie tak wyjątkowe widoki. Poza tym latające dodatki mogą mieć też wspierać rozwój. Na pewno pobudzą wyobraźnię dziecka, wpłyną na jego kreatywne myślenie, a także sprawią, że pokój będzie jeszcze bardziej przytulny. Co więcej, latające balony są na tyle uniwersalnym dodatkiem, że będą pasowały zarówno do pokoju noworodka, przedszkolaka jak i ucznia. Możesz dobrać kolory latających ozdób tak, aby pasowały do reszty wystroju. Wiszący balot to idealny dodatek dla dziecka pasjonującego się podróżami!

Huśtawka domowa

Czy wiesz, że huśtanie ma pozytywny wpływ na rozwój psychiczny, emocjonalny i fizyczny dziecka? Dodatkowo wspiera koordynację ruchową malucha! Wybierając huśtawkę domową możesz stworzyć swojemu dziecku imitację prawdziwego placu zabaw w jego pokoju! Mając własną huśtawkę maluch może z niej korzystać w dowolnym momencie, nie czekając w długich kolejkach! Dla starszych dzieci przeznaczone są drewniane huśtawki bez oparcia, a dla maluszków warto wybrać materiałowa wersję z zabezpieczeniami. Mamy dla Ciebie kilka modeli huśtawek domowych do pokoju dziecka! Huśtawki przeznaczone dla najmłodszych dzieci dostępne są w atrakcyjnych wzorach – misia i króliczka, oraz przeróżnych kolorach. Mogą z nich korzystać dzieci umiejące już samodzielnie siedzieć (około 9m+), nie przekraczające wagi 20 kg. Nawet lekarze i specjaliści odpowiedzialni za prawidłowy rozwój dziecka rekomendują huśtawki dla niemowląt.

Poza tym, że huśtanie jest doskonałą formą zabawy, potrafi skutecznie uspokoić i wyciszyć maluszka. Z kolei starsze dzieci mogą z radością użytkować drewniane huśtawki bez oparcia, które wspomagają ćwiczenie koordynacji ruchowej. Niczym nieograniczony zakres ruchów, jest naturalny i nie obciąża miednicy i kręgosłupa. Starannie wykonane huśtawki stworzone są z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów, aby zadbać o komfort każdego dziecka. Szeroki wybór kolorystyczny pozwoli rodzicom utrzymać wybrany styl i spójność pokoju dziecięcego, jednocześnie wzbogacając go o estetyczny i praktyczny dodatek. Wybierz huśtawkę dopasowaną do wieku swojego dziecka, aby mogło czerpać z niej jak najwięcej!

Suchy basen z piłeczkami

Suchy basen może doskonale wypełnić kącik z zabawkami dziecka. Wypełniony piłeczkami świetnie sprawdza się podczas nauki stawiania pierwszych kroków, wstawania oraz kontrolowanych upadków. Doskonale amortyzują one każdy ruch malucha, dzięki czemu czuje się tam bezpiecznie. Zabawa różnokolorowymi piłeczkami umożliwia maluchowi stymulację rozwoju ruchowego. Mogą one też stanowić elementy wspierające naukę kolorów. Tak naprawdę sposobów na ich wykorzystanie jest wiele, a ograniczeniem jest tylko nasza kreatywność!

Przytulny pokój dziecięcy – najlepsze dodatki

Czasami szukamy po prostu ciekawych ozdób, które ocieplą wnętrze i sprawią, że pokój będzie przytulny. Takie detale często decydują o efekcie finalnym. Najłatwiej ‘ocieplić’ pokój miękkimi tkaninami. Najczęściej wybiera się poduchy, koce, pufy czy maty. Jest to świetna praktyka, ponieważ te elementy potrafią całkowicie zmienić wygląd pokoju! Mają w sobie niesamowitą moc, którą można wykorzystać podczas aranżacji. Tak ciepłe akcenty poradzą sobie z nadaniem przytulności nawet najbardziej minimalistycznym, nowoczesnym i surowym wnętrzom. Nie bój się mieszania różnych stylów – często przynosi to nieopisane efekty! Chcąc stworzyć idealne miejsce dla swojego malucha, w którym z przyjemnością będzie spędzał czas, pomyśl o szczegółach, które dodadzą wnętrzu iskry!

Ozdobne poduchy

Duże, ozdobne poduchy w różnych kształtach i kolorach doskonale dopełnią całą aranżację pokoju! Niekoniecznie musisz wybierać zwykłe, kwadratowe czy prostokątne poduszki. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i postaw na coś nieszablonowego! Poduszki mogą być rozmaite, przybierać różne kształty i mogą być wykonane z rożnych tkanin – od bawełny, przez satynę aż po welur. Welurowe wykończenia sprawiają, że aż chce się ich dotknąć! Poza przepięknym wyglądem mogą też stanowić dodatek do zabaw. Razem z dzieckiem pomyśl kreatywnie i wykorzystuj je codziennie! Wystarczy tylko, że wsłuchasz się w potrzeby i upodobania dziecka, a będziesz w stanie stworzyć mu piękny pokój, który nie tylko będzie dobrze wyglądał, ale przede wszystkim będzie cudowną krainą zabawy.

Dzieci często traktują poduchy, szczególnie gdy są w kształcie zwierzątek, jako swoich kompanów do zabawy i zabierają na wszystkie wycieczki. To urozmaica im czas i pozwala poczuć się bezpiecznie, szczególnie gdy rodziców nie ma obok. Ozdobne poduchy z powodzeniem ociepla wnętrze, mogą stanowić element różnych zabaw i być doskonałym przyjacielem i wsparciem dla Twojego dziecka.

Zawieszki i girlandy

Zawieszki i girlandy sprawdzą się w każdym pokoju malucha! Niezależnie w jakim stylu urządzony jest pokój Twojego dziecka na takie dodatki zawsze znajdzie się miejsce! Są na tyle uniwersalne, że będą pasowały do każdego pokoju! Sprawią, że nawet najbardziej surowe wnętrza nabiorą ciepła i koloru. Możesz wybrać dowolne wzory i kolory pasujące do reszty dodatków albo celowo postawić na odmienną kolorystykę, aby stanowczo ożywić pokój. Każde rozwiązanie jest dobre! Girlandy i zawieszki możesz powiesić nad łóżeczkiem, na ścianie lub w innym, dowolnym miejscu, gdzie jest trochę wolnej przestrzeni. Tak delikatne ozdoby często stanowią wisienkę na torcie! Są znaczącym elementem całości i podkreślają charakter pokoju. Zawieszki i girlandy są na tyle uniwersalnym dodatkiem, że sprawdzą się zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki.

Wiszące ozdoby mogą przybierać dowolne kształty i rozmiary, a wybór na rynku jest wręcz nieograniczony więc z pewnością znajdziesz coś co spodoba się zarówno Tobie, jak i dziecku. Jest to zdecydowanie najdelikatniejszy sposób na ozdobienie pokoju dziecka!

Mata na podłogę

Futerkowa mata na podłogę ma wiele funkcji! Można ja traktować ja zwykły dywanik, ozdobę lub jako bezpieczne miejsce do zabawy dziecka. Mięciutka mata stworzona na wzór misia trafi w gust każdego dziecka, ze względu na swój niepowtarzalny wygląd i delikatny materiał. Ze względu na swoją uniwersalność, znajdzie miejsce zarówno w pokoju dziewczynki, jak i chłopca.

Dobierając dodatki do pokoju dziecięcego weź pod uwagę, że część z nich ma też inne funkcje, niż tylko ozdobne! Niektóre mogą mieć korzystny wpływ na rozwój Twojego dziecka, wpływając na jego kreatywność i pobudzając ciekawość świata. Pamiętaj, że ładny wygląd to połowa sukcesu! Spraw, aby wszystkie elementy w pokoju Twojego malucha były praktyczne! Skorzystaj z powyższej listy ciekawych pomysłów na dodatki i wybierz te, które najbardziej do ciebie przemawiają!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj