Bezpieczeństwo w podróży to temat, który jest coraz bardziej popularny zwłaszcza w obliczu wydarzeń, którymi bombardują nas co chwilę media. Nie chodzi mi tutaj jedynie o zwykłe środki zachowawcze, których należy przestrzegać podczas wakacyjnego wyjazdu jak np. omijanie szerokim łukiem miejsc, gdzie panuje nieustabilizowana sytuacja polityczna. Chodzi mi bardziej o sprawy, o których większość z nas zapomina. Co należy zrobić? Czego unikać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Przed wyjazdem

 1. Jeśli masz zamiar wybrać się na wycieczkę z biurem podróży, wybieraj sprawdzone firmy, które są wypłacalne. Sprawdzić to możesz na stronie www.rzetelnafirma.pl. W większości przypadków bardzo atrakcyjna cena niesie za sobą także ryzyko!
 2. Jeżeli cena jest bardzo niska, nawet jeśli firma jest sprawdzona upewnij się czy kwota obejmuje wszystkie świadczenia. Może okazać się, że do ceny, którą oferuje biuro doliczone zostaną dodatkowe koszty, np. za wyżywienie lub ubezpieczenie.
 3. Sprawdź co dokładnie obejmuje ubezpieczenie i na jaką pomoc możesz liczyć w razie niefortunnego wypadku. W razie potrzeby wykup dodatkowe ubezpieczenie.
 4. Jeśli wybierasz się w podróż bez biura podróży dokładnie zaplanuj trasę. Kup mapę miejsca, do którego się wybierasz i nanieś na nią te punkty, które chcesz odwiedzić. Wówczas łatwiej i szybciej dotrzesz do celu.
 5. Kup przewodnik – z jego pomocą i z pomocą „wujka google” na pewno odnajdziesz ciekawe miejsca, które naniesiesz na wcześniej zakupioną mapę. Przewodnik będzie również pomocny przy zlokalizowaniu miejsc noclegowych oraz dobrych jadłodajni.
 6. Jeśli nie jesteś pewna co do miejsca, w które chcesz się udać (dotyczy to również wyboru hotelu) to poczytaj opinie. W końcu od kogo innego dowiesz się więcej, jeśli nie od osób, które wcześniej już w danym miejscu były.
 7. Jeśli wybierasz się do kraju gdzie konieczny jest paszport, sprawdź jego ważność przed wyjazdem!
 8. Jeśli podróżować będziesz autem koniecznie sprawdź stan techniczny pojazdu. Zwłaszcza, jeśli udajesz się w dość daleką podróż.
 9. Skseruj wszystkie dokumenty (w tym również bilety). W przypadku kradzieży będziesz mógł się posłużyć kopiami.
 10. Jeśli udajesz się do egzotycznego kraju pamiętaj o obowiązkowym szczepieniu.
 11. Zapoznaj się również ze zwyczajami i kulturą innych krajów, tym sposobem unikniesz faux-pas.
 12. Dużo wcześniej zrób listę wszystkich rzeczy, które musisz zabrać i później dopisuj do niej kolejne, w miarę jak Ci się coś przypomni. Takim sposobem będziesz mieć pewność, że wszystko zostało spakowane.

Przedstawione powyżej środki ostrożności nie chronią w 100% od ryzyka jakie niesie za sobą każda podróż, ponieważ nawet najlepsza firma może zbankrutować, a i sprawdzony pod kątem technicznym samochód może się zepsuć. Punkty te mają jedynie za zadanie wskazać to, o czym powinnaś pamiętać przed podróżą, aby to ryzyko zminimalizować.

Gdy już znajdziesz się w miejscu, o którym marzyłaś całą zimę, pamiętaj o kilku przestrogach:

 1. Nie noś przy sobie dużej ilości gotówki. XXI wiek ma te „udogodnienia”, że praktycznie w każdym bankomacie można wypłacić potrzebną ilość pieniędzy.
 2. Jeśli koniecznie nie chcesz zabierać ze sobą kart kredytowych noś gotówkę zawsze przy sobie, ale zlokalizowaną w różnych miejscach garderoby (najlepiej w jakichś wszytych wewnętrznych kieszonkach).
 3. Nie ubieraj się w markowe ubrania sugerujące Twój stan majątkowy.
 4. Wielka torba na szyi z napisem NIKON i złota biżuteria też nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.
 5. Staraj się nie oddalać od grupy zwłaszcza jeśli odwiedzasz kraj inny niż europejski.
 6. Jeśli masz przy sobie torebkę, nie noś jej nigdy z tyłu.
 7. Noclegi rezerwuj w sprawdzonych wcześniej miejscach.
 8. W miarę możliwości pij wodę butelkową i unikaj żywności, która była myta wodą z kranu.
 9. Na wszelki wypadek noś przy sobie numer telefonu do ambasady lub konsulatu.

Niestety pomimo zachowania wszystkich powyższych środków ostrożności nadal istnieje ryzyko niebezpieczeństwa – jednak będzie znacznie mniejsze niż gdybyś do powyższych zasad się nie stosowała.

Bez względu na to czy wybierzesz się w podróż z biurem podróży czy we własnym zakresie to zachowuj rozwagę! Ona, w połączeniu z odpowiednim przygotowaniem zapewni Ci wakacje bez zbędnej adrenaliny.