W czasie okresu kobieta czuje dyskomfort, który wpływa na jej codzienne funkcjonowanie. Jednak największy problem stanowią obfite okresy, w czasie których kobieta musi zmieniać podpaski nawet kilka razy w ciągu godziny. W jaki sposób określić, czy okres jest bardzo obfity i jak można zmniejszyć krwawienie w tym czasie? O tym właśnie piszemy w niniejszym artykule.

Co może być przyczyną obfitego okresu?

Niekiedy obfitszy okres pojawia się raz na jakiś czas. Gorzej, jeżeli sytuacja pojawia się cyklicznie, gdyż może to oznaczać problemy ze zdrowiem. Często jako przyczynę obfitych okresów wskazuje się:

– problemy z tarczycą;

– stosowanie wkładek domacicznych;

– mięśniaki i polipy;

– nowotwory;

– zaburzenia krzepliwości krwi.

Jak poznać, czy okres jest bardzo obfity?

Wiele kobiet zastanawia się, czy okres jest bardzo obfity, czy krwawienie mieści się jeszcze w normie. Niepokojące mogą być następujące objawy:

– silne krwawienie w dzień i w nocy;

– krwawienie trwające dłużej niż tydzień;

– krwawienie wymagające zmiany podpaski czy tamponu częściej niż co dwie godziny, przez co najmniej kilka godzin w ciągu dnia;

– silny ból w podbrzuszu w czasie okresu;

– zawroty głowy, osłabienia i zmęczenie w czasie okresu.

Co należy zrobić, gdy krwawienie jest bardzo obfite?

Jeżeli problem pojawia się cyklicznie, warto udać się do lekarza ginekologa, który pomoże określić jego przyczynę. Jeżeli związana z układem rozrodczym, podejmie dalsze leczenie. Jeżeli problem tkwi gdzie indziej, ginekolog skieruje pacjentkę do innego specjalisty, który poprowadzi dalszą diagnozę.

Większe krwawienie miesięczne może wiązać się też z przyjmowaniem niektórych leków takich, jak np. aspiryna, która powoduje rozrzedzenie krwi. Również popularny sposób łagodzenia bólu, jakim jest ogrzewanie brzucha przy pomocy termoforu, może przyczynić się do zwiększenia krwawienia. O tym, jak jeszcze można sobie pomóc przy obfitych miesiączkach, można przeczytać na portalu poświęconym kobiecemu zdrowiu – piramidazdrowiaintymnego.pl.