Urządzanie kuchni to sztuka wyborów – a jednym z poważniejszych jest wybór wielkości zlewozmywaka. Doradzamy, czym się kierować przy wyborze kuchennego zlewozmywaka i jakie są zalety poszczególnych typów.

Podstawowym kryterium przy wyborze zlewozmywaka do kuchni jest ilość posiadanego miejsca i to, jak często zamierzamy użytkować kuchnię. Oczywistym jest, że dla 3-osobowej rodziny nie potrzeba aż tyle miejsca, co dla 5-6 osób. Istotne jest także to, czy masz lub zamierzasz mieć zmywarkę do naczyń – taki sprzęt przejmuje sporą część zadań zlewozmywaka, można więc ograniczyć wielkość zlewozmywaka.

Zlewozmywak 1-komorowy

Podstawowy wariant zlewozmywaka to taki z jedną komorą. Idealnie nada się do umycia warzyw i owoców, nabrania wody i szybkiego obmycia mniejszych naczyń. Zlewozmywak 1-komorowy sprawdzi się zwłaszcza w niewielkiej kuchni. Możesz przebierać wśród rozmaitych kształtów – od kwadratów i prostokątów, po eleganckie zlewozmywaki okrągłe i w kształcie trapezu, dostosowane do montażu w rogu blatu kuchennego.

Zlewozmywak 1.5 – komorowy

Zlewozmywak 1.5 komorowy jest przeznaczony dla osób, które chciałyby mieć zlew 2-komorowy, ale nie mają na niego miejsca. Druga komora takiego zlewozmywaka jest znacznie mniejsza od pierwszej, umożliwia jednak swobodne korzystanie z dobrodziejstw klasycznego zlewu 2-komorowego bez wyrzeczeń.

Zlewozmywak 2-komorowy

Zlewozmywak 2-komorowy w typowych sytuacjach sprawdza się najlepiej. Pozwala na swobodne mycie naczyń, ich płukanie w osobnym polu, albo mycie produktów do przygotowania posiłku, gdy w drugiej komorze już coś się znajduje. Co prawda typowe zlewy dwukomorowe zajmują najwięcej przestrzeni, jednak jeśli nie masz zmywarki, zdecydowanie powinnaś się postarać „upchnąć” w swojej kuchni zlewozmywak 2-komorowy.

Z ociekaczem, czy bez?

Niezależnie od wielkości zlewozmywaka, warto rozważyć zakup modelu z ociekaczem. Ociekacz to nic innego jak lekko nachylony blat, na którym ustawiasz mokre naczynia i produkty – specjalne rowki w ociekaczu odprowadzają wodę do komory zlewozmywaka, a stamtąd spływa ona do kanalizacji. Ociekacz jest świetnym rozwiązaniem w każdej kuchni – nie tylko ma wartość użytkową, zabezpiecza blat kuchenny przed niszczeniem. Nawet najdoskonalsza suszarka do naczyń ustawiona na blacie kuchennym będzie po pewnym czasie powodowała jego niszczenie…

Zlewozmywaki do zadań specjalnych

Jeśli masz dużą kuchnię i równie wielkie potrzeby, możesz skorzystać z dodatkowych możliwości w zakresie wyboru zlewozmywaka:

  • Zlewozmywak 2.5 – komorowy sprawdzi się, jeśli gotujesz naprawdę dużo i często. Choć liczba dostępnych modeli nie jest duża, z pewnością znajdziesz stylowy zlewozmywak do swojej kuchni. Pamiętaj jednak, że przy tak dużym zlewozmywaku będziesz potrzebowała 2 baterii kuchennych, lub baterii z rączką na wyciąganym wężu.
  • Dodatkowy zlewozmywak – opcja wskazana, gdy na środku kuchni masz dużą wyspę. Oprócz klasycznego zlewozmywaka w ciągu szafek, możesz zamontować nieduży zlewozmywak w wyspie kuchennej. Nie musi to być pełnowymiarowy model, chodzi głównie o dostępność bieżącej wody bez krążenia po kuchni.
  • Rozdrabniacz odpadków to coraz popularniejszy gadżet w kuchni. Otwór połączony jest z młynkiem do odpadków, które po zmieleniu trafiają do wydzielonego kosza – a stamtąd możesz je śmiało wrzucić do kompostownika, gdzie szybko zostaną przetworzone na nawóz.
  • Dozownik do płynu do mycia naczyń – zlewozmywak może być wyposażony również w taki gadżet. Zintegrowany dozownik do płynu wygląda estetyczniej niż stojąca luzem butelka, i jest wygodny w użyciu.