Producenci zabawek pełnymi garściami czerpią ze zdobyczy nowoczesnych technologii i chętnie wykorzystują je przy tworzeniu nowych modeli. Dzięki temu nasze pociechy mogą cieszyć się nowymi możliwościami, o jakich my mogliśmy jedynie pomarzyć.

Czym charakteryzują się zabawki interaktywne?

Na szczególne wyróżnienie zasługują przede wszystkim zabawki interaktywne, które mogą stymulować zmysły i rozwój dziecka już od pierwszych miesięcy życia. Zabawki interaktywne, dzięki elektronicznym modułom, mogą wydawać dźwięki, świecić, a nawet mówić, dając maluchom wiele radości. Tego rodzaju zabawki dostępne są w większości sklepów internetowych, w których dostępne są artykuły dla dzieci, takich jak Merlin.

Zabawki interaktywne dla najmłodszych

Pierwszą zabawką interaktywną naszej pociechy może z powodzeniem zostać specjalna mata, pełniąca również szereg funkcji edukacyjnych. Maty interaktywne wykonane są z miękkich i miłych w dotyku materiałów, w związku z czym nawet kilkumiesięczne brzdące mogą spędzić na nich długie godziny i oddawać beztroskiej zabawie.

Maty interaktywne dla najmłodszych bardzo często wyposażone są w wiele dodatkowych akcesoriów. Na przymocowanym do maty pałąku można zawiesić rozmaite zabawki, które wydają dźwięki po naciśnięciu, tym samym zachęcając dziecko do aktywności motorycznej i manualnej. Wybierając matę interaktywną dla kilkumiesięcznego maluszka warto zwrócić uwagę, by była wyposażona w odpowiednią poduszkę, pomagającą utrzymać właściwą pozycję podczas zabawy.

Interaktywna nauka

Gdy nasza pociecha wyrośnie już z maty interaktywnej, warto rozejrzeć się za kolejną, dostosowaną do jego wieku, zabawką tego rodzaju. Na kolejnym etapie rozwoju w tej roli znakomicie odnajdują się pluszowe zwierzątka lub lalki, które, podobnie jak maty, mogą wydawać określone dźwięki, a nawet wypowiadać całe wyrazy, zabierając malucha w emocjonującą podróż do ogromnego świata słów.

Nieco starsze dzieci mogą jednak zacząć odczuwać pewien niedosyt, zwłaszcza w konfrontacji z wszechobecną cyfryzacją i komputeryzacją. Ukradkiem spoglądają w ekrany naszych komputerów i telefonów, a zarazem marzą o posiadaniu własnego urządzenia tego typu. W tej sytuacji świetnym pomysłem będzie zakup zabawkowego laptopa lub tabletu, przy pomocy którego nasza pociecha może ćwiczyć umiejętność rozpoznawania liter i cyfr, czy rozwiązywać łamigłówki, angażujące umysłowo i intelektualnie.

Zabawki interaktywne szturmem zdobyły serca dzieci, stając się dla nich źródłem ogromnej radości. Nasze pociechy potrafią spędzić długie godziny na interaktywnej zabawie, nie okazując przy tym żadnych oznak znudzenia. A my możemy cieszyć się, że maluch w bezpieczny i efektywny sposób stymuluje swoje zmysły, a na kolejnych etapach rozwoju, z godnym podziwu zapałem poznaje otaczający go świat i zdobywa szereg umiejętności.