Przewidywanie trendów w projektowaniu kuchni na rok 2024 może obejmować kilka kluczowych elementów, które są obecnie popularne i mają potencjał, aby stać się jeszcze bardziej znaczącymi w przyszłym roku.

Ekologiczne Materiały i Zrównoważony Rozwój

Jakie kuchnie będą modne w 2024 roku?

Coraz większa świadomość ekologiczna prowadzi do popularności kuchni wykonanych z naturalnych materiałów takich jak drewno, fornir czy kamień, które pozyskiwane są w sposób nieprzyczyniający się do degradacji środowiska. Nacisk kładzie się także na używanie odpowiednich materiałów do wykańczania mebli drewnianych lub fornirowanych – takich jak ekologiczne oleje, które nie zawierają chemicznych substancji, więc nie emitują do atmosfery szkodliwych związków. Tworzenie solidnych, trwałych mebli, które służyć będą przez lata, minimalizuje szkody dla środowiska związane z samym procesem produkcji. Celem zrównoważonego rozwoju jest zaspokajanie potrzeb obecnego pokolenia, lecz z szacunkiem dla środowiska. Właśnie na tym polega odpowiedzialna produkcja – stosowanie energooszczędnych technologii, racjonalne zużycie wody w procesach produkcyjnych, ograniczenie czy ponowne wykorzystywanie odpadów – z zyskiem dla klienta i dla planety.

Personalizacja

Jakie kuchnie będą modne w 2024 roku?

Ważnym elementem projektowania kuchni jest dopasowanie do indywidualnych potrzeb klienta. Przestrzeń można zaplanować w najmniejszych szczegółach, np. ilość szuflad, wysokość szafek, użyte materiały, rodzaj oświetlenia, a także kolory czy wzory frontów. Dokładnie tak, aby spełnić oczekiwania klienta. Wysoki poziom personalizacji wpływa na poziom satysfakcji posiadacza kuchni. Ręcznie wykonywane detale takie jak rzeźbione kolumny, pilastry czy tworzone na specjalne zamówienie wnętrza szuflad wraz z organizerami, nadają meblom wyjątkowego charakteru i niepowtarzalnego wyglądu, a kuchnia staje się prawdziwą częścią domu, a nie zwykłym pomieszczeniem.

Minimalizm i Proste Linie

Jakie kuchnie będą modne w 2024 roku?

Trend minimalizmu, który koncentruje się na czystych liniach, prostocie i funkcjonalności, zdobywa coraz większą popularność. Szafki bez uchwytów, ukryte urządzenia i płaskie fronty to elementy, które nadal będą dominować. Prostota nie wychodzi z mody, powstaje wiele nowych stylów, np. japandi, wzorowany na japońskiej harmonii i skandynawskim minimalizmie. Stawia on na wysokiej jakości materiały oraz perfekcję wykonania, nie potrzebuje dodatkowych kształtów i form, tutaj główną rolę gra fornir, drewno czy kamień. To przystępne i praktyczne wnętrza, gdzie mniej – znaczy więcej.

Spiżarki

Jakie kuchnie będą modne w 2024 roku?

Coraz większe uznanie w kuchni zdobywają spiżarki. Mogą występować w formie tradycyjnej, wysokiej szafki z frontami oraz wnętrzem z litego drewna, gdzie większość elementów wykonywana jest ręcznie. W jej środku znajdują się półki oraz szuflady, posiada także miejsce do przechowywania również na drzwiach. Przy większej ilości dostępnej przestrzeni, może być to dodatkowe pomieszczenie, ukryte za frontami, do którego wejście wygląda jak element zabudowy. Wygląd spiżarki zawsze warto dostosować do stylu w jakim utrzymana jest kuchnia, aby stanowiła ona jej integralną część. Zależnie od potrzeb i możliwości obie opcje są świetnym rozwiązaniem, ponieważ sprawiają, że wszystkie potrzebne na co dzień produkty i sprzęty są dostępne pod ręką, nie robiąc niepotrzebnego bałaganu. Nawet przy małej ilości miejsca, dobrym pomysłem jest zamiana kilku tradycyjnych szafek na jedną, większą, praktyczną spiżarkę.

Kuchnie w ramie

Jakie kuchnie będą modne w 2024 roku?

Niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, pożądane również w Polsce drewniane kuchnie w ramie są najbardziej ekskluzywną wersją mebli kuchennych między innymi ze względu na otaczającą je drewnianą ramę na której osadzone są fronty. Fronty te mogą być osadzone na stylizowanych złotych lub srebrnych zawiasach zewnętrznych bądź niewidocznych – wewnętrznych. Kuchnia ramkowa, zwana również „in-frame” we wnętrzach w stylu Hamptons to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Oryginalność, precyzja wykonania oraz trwałość drewna zapewnia niesłabnące zainteresowanie wśród poszukujących niebanalnych koncepcji w swoich wnętrzach.

Jeśli poszukujesz pomysłów na zaprojektowanie kuchni, ten artykuł może być dla Ciebie wskazówką, korzystaj z inspiracji i stań się posiadaczem wymarzonych mebli, nie tylko kuchennych.

autorka: Agnieszka Adamek

Jakie kuchnie będą modne w 2024 roku?

W branży meblarskiej pracuję od prawie 15 lat. Już jako studentka Uniwersytetu Gdańskiego, zaczęłam pracę w rodzinnej firmie STOLZEN, która wówczas była czołowym producentem frontów meblowych w Polsce i w Europie. Przez lata rozwijałam firmę, która z biegiem lat poszerzyła swój asortyment o wysokiej jakości meble na wymiar, produkowane dla Klientów z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Skandynawii. Po wielu latach zgłębiania wiedzy, w 2022 roku stworzyłam własną markę AZURE, która kładzie nacisk nie tylko na jakość produkowanych mebli, lecz także na sposób ich wytwarzania i poziom obsługi Klientów. Rok 2022 stał się dla mnie początkiem produkcji wysokiej klasy zindywidualizowanych produktów, w tym głównie mebli kuchennych, jak również początkiem pełnienia funkcji Prezesa istniejącego od ponad 15 lat Elbląskiego Klastra Meblowego, zrzeszającego regionalnych liderów branży meblarskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj