Narkomania jest jednym z najniebezpieczniejszych uzależnień. Jest to bowiem nałóg zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Oznacza to, że do zażywania narkotyków przyzwyczaja się nie tylko umysł chorego, ale także jego ciało. Bez regularnej dawki narkotyku osoba uzależniona zaczyna czuć się fizycznie źle. Co więcej, organizm przyzwyczaja się do danej substancji i stopniowo zwiększa swoją tolerancję na narkotyk. Jakie są kolejne etapy rozwoju nałogu?

Przez jakie fazy mogą przechodzić osoby uzależnione, zanim trafią do ośrodka leczenia narkomanii? Sprawdź, jakimi etapami rozwija się nałóg narkotykowy

Jak dowiedzieć się można ze strony internetowej kliniki Mandala, narkotyki są jednym z największych przekleństw współczesnego świata. Nieustannie niszczą ludzkie życia, przyczyniając się do pogorszenia rodzinnych stosunków, rozwoju chorób i spotęgowania nędzy. Zdarza się, że gdy najgorsze zaczyna zaglądać ludziom w oczy, spoglądają oni na swoje dotychczasowe życie i decydują się na zmianę. Mogą znajdować się wówczas w czterech różnych fazach nałogu:

Inicjacja

Ta faza dotyczy wszystkich osób, które choć raz spróbowały narkotyku oraz tych, które nabierają nowych doświadczeń, na przykład próbując różnych substancji.

Faza eksperymentowania

Niektórzy kończą swoją przygodę z narkotykami na etapie inicjacji. Część osób jednak kontynuuje swoje doświadczenia i wchodzi w kolejną fazę eksperymentowania. Wynika to często z ciekawości i chęci sprawdzenia, jak działa dany narkotyk i jakie skutki spowoduje. Ta ciekawość bywa silniejsza od racjonalnych przeciwwskazań do zażycia konkretnej substancji. Może to sygnalizować problemy emocjonalne u danej osoby. Faza eksperymentowania dla wielu osób jest tylko etapem przejściowym do kolejnego stopnia uzależnienia.

Faza używania i nadużywania substancji

W tej fazie zażywanie narkotyków odbywa się w sposób ciągły. Wiąże się to z dużym ryzykiem i nierzadko powoduje pogorszenie się zdrowia, osłabienie pozycji zawodowej oraz obniżenie statusu materialnego. W fazie używania substancji nałóg negatywnie wpływa także na relacje z rodziną i przyjaciółmi. Na tym etapie wzrasta już tolerancja uzależnionego na narkotyk, co z kolei wiążę się z koniecznością zwiększania jednorazowej dawki. Coraz trudniej jest także ukryć swój nałóg przed otoczeniem.

Faza uzależnienia

Faza uzależnienia charakteryzuje się regularnym zażywaniem narkotyków. Przy próbie odstawienia danej substancji pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości abstynencyjne. Jest to sygnał, że pojawiło się już uzależnienie fizyczne. Aby uciszyć uciążliwe bóle mięśni, nudności, lęki czy zaburzenia snu i omamy chory zażywa następną, coraz większą dawkę narkotyku. Samodzielne próby zerwania z nałogiem w tej fazie zazwyczaj kończą się fiaskiem. Możliwe jest jednak pokonanie uzależnienia w profesjonalnym ośrodku leczenia narkomanii.