Gałki, uchwyty wpuszczane, klasyczne uchwyty relingowi to tylko kilka z rozwiązań możliwych do zastosowania w meblach kuchennych lakierowanych. Które rozwiązanie wybrać? Nie ma konkretnej odpowiedzi, wiele bowiem zależy od stylu kuchni, czy indywidualnych preferencji oraz mody.

Podstawową zasadą jest dopasowanie uchwytów do rodzaju mebli i własnych preferencji. Aby jednak dobrze wybrać, trzeba wiedzieć, jakie są plusy i minusy różnych typów uchwytów. Wpisując w wyszukiwarce internetowej meble kuchenne Kraków, Wrocław czy Warszawa i oglądając zdjęcia mebli, można dojść do wniosku, że wiele uchwytów wygląda ładnie, wiele może się podobać, jednak nie tylko to powinno być kryterium wyboru. Które uchwyty do mebli kuchennych warto zastosować? Jakie są plusy i minusy określonego typu uchwytów?

Uchwyty gałkowe

Nie jest prawdą, iż tego typu uchwyty odchodzą do lamusa. Doskonale sprawdzają się w przypadku mebli lakierowanych, stylizowanych na starsze. Są łatwe do utrzymania w czystości, praktyczne i trwałe, charakteryzują się niską ceną. Jeśli nie zależy nam na tym, by być trendy, bardziej od tego cenimy sobie praktyczne rozwiązania, warto zainteresować się uchwytami gałkowymi. W meblach kuchennych sprawdzają się doskonale.

A może bez uchwytu?

Przeciwstawnym rozwiązaniem jest … brak uchwytów. W sprzedaży znajdują się meble kuchenne wyposażone w specjalny mechanizm. Aby otworzyć szafkę, wystarczy nacisnąć delikatnie front mebla. Ci, którzy cenią sobie minimalizm, z pewnością zaakceptują takie rozwiązanie. W przypadku mebli lakierowanych takie rozwiązanie posiada jednak pewną wadę. Po naciskaniu, na froncie mebla często zostają ślady po palcach, wymagające częstego czyszczenia. W opinii producentów, nie ma z tym większego problemu, nie do końca jednak można z tym się zgodzić.

Uchwyty wpuszczane

Ci, którzy nie chcą wystających uchwytów, zamiast mebli z mechanizmem dotykowym, powinni raczej zainteresować się uchwytami wpuszczanymi. Tworzą one z frontem mebla jedną linię. Są ciekawym rozwiązaniem, jednak trzeba dodać, że są trudniejsze do utrzymania w czystości, z uwagi na sporo zakamarków, do których trudno dotrzeć.

Tradycyjne uchwyty w nowoczesnych i tradycyjnych kształtach

Tradycyjne uchwyty sprawdzają się w każdym typie mebli kuchennych. Wybór uchwytu zależy nie tylko od frontu, ale również od naszych oczekiwań, co do praktyczności w użytkowaniu. Łatwiej otwierać front trzymając za duży, wygodny uchwyt, ale nie dla wszystkich to będzie przeważającym argumentem w momencie dokonywania wyboru. Jeśli fronty są proste i chcemy nadać kuchni charakteru, to wybierzemy uchwyty większe, które będą stanowiły również element dekoracyjny. Drobny uchwyt, który będzie stanowił zaledwie „kreseczkę” na froncie, doda kuchni delikatnej elegancji. Trzeba jednak pamiętać, że na frontach z połyskiem odciski naszych palców będą bardziej widoczne, więc dokonując wyboru uchwytów, podejmujesz jednocześnie decyzję o skutkach użytkowania kuchni.

Podsumowując

Wpisując w wyszukiwarce internetowej meble na wymiar Kraków, Poznań czy inne miasto, z pewnością dotrzemy do ofert wielu firm. Nikt jednak nie wybierze uchwytów mebli kuchennych za nas. To musi być nasza decyzja. Warto więc poznać rodzaje tych produktów i mieć świadomość, że można wybierać spośród wielu bardzo różnych rozwiązań. Należy pamiętać, że wybór ma bardzo duże znaczenie. Kuchnia z nowymi lakierowanymi meblami na pewno będzie wyglądać dobrze, musi jednak być jeszcze praktyczna. Dobrze dobrane uchwyty meblowe z pewnością w tym pomogą.