Jazda na łyżwach może wydawać się bardzo trudna do opanowania. Dochodzi do tego strach przed upadkiem i niezdarną jazdą. Jednak nie ma co się przejmować. Ty też możesz nauczyć się jeździć na łyżwach i traktować ten rodzaj sportu jako dobrą zabawę. Jazda na łyżwach wpływa korzystnie na zdrowie i sprawność fizyczną.

Korzyści dla ducha

Jazda na łyżwach rozwija równowagę oraz koordynację ruchową. A skupiając się na ruchach pozwalasz sobie na chwilę zapomnienia o problemach dnia codziennego. Tym samym relaksujesz się i oczyszczasz umysł.

Korzyści dla ciała

Ogromną zaletą jazdy na łyżwach jest wzmacnianie krążenia i wydolności organizmu. Łyżwiarstwo jest także bezpieczne dla stawów i kolan ponieważ nie musisz cały czas uderzać nogami o podłoże tak jak w przypadku biegania, czy aerobiku.

W trakcie jazdy na łyżwach intensywnie pracują mięśnie nóg i nie tylko. Taki rodzaj sportu zmusza do pracy faktycznie całe ciało. Mięśnie brzucha i pleców są odpowiedzialne za pozycję wyprostowaną, a dla tych części ciała ćwiczenia w pozycji pionowej są najlepsze. Pracują również ręce i obręcz barkowa. Ruchom nóg towarzyszy kołysanie ramion, a przy tym pracuje całe ciało, więc masz super trening.

Jak dopasować łyżwy?

Jeżeli nie wiesz jakie łyżwy będą tobie pasowały zawsze możesz najpierw sprawdzić poprzez wypożyczenie łyżew na lodowisku, po którym będziesz jeździć.

Kiedy już nastąpi moment zakupu łyżew nie musisz od razu kupować tych najdroższych. Powinnaś jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania łyżew. Pamiętaj źle dopasowane łyżwy i ich kiepska jakość to ból nóg podczas jazdy. Łyżwy nie powinny być ani za małe ani za duże. Po zasznurowaniu łyżew zwróć uwagę na wygodę. Zanim wejdziesz na lodowisko przejdź się kawałek żeby sprawdzić czy masz łyżwy odpowiednio dopasowane do nogi.

Nauka

Sama jazda na łyżwach nie jest trudna, aczkolwiek jak przy uprawianiu każdego rodzaju sportu trzeba zachować ostrożność. Jeżeli czujesz, że nie dasz rady nauczyć się sama to możesz wykupić lekcje u instruktora jazdy na łyżwach bądź poprosić o asekurację przy nauce osoby, która już umie na łyżwach jeździć.