Co powiesz na oszczędność rzędu setek złotych bez żadnych wyrzeczeń? Tak, to możliwe, o ile tylko wiesz, jak maksymalnie obniżyć cenę OC. Jeśli nie wiesz, nadrobisz zaległości dzięki lekturze poniższego artykułu, w którym wyjawiamy sposoby na tańsze ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców.

Znajdź najtańszą ofertę

Czy wiesz, że OC ma zawsze ten sam zakres ochrony bez względu na cenę i towarzystwo, w którym je wykupisz? Przykładowo, jeśli Twoja znajoma płaci za ubezpieczenie 1000 zł, a Ty 1500 zł, i tak korzystacie z tej samej polisy o identycznych warunkach. Wniosek jest prosty: skoro nie widać różnicy, nie ma sensu przepłacać i przy wyborze OC należy uwzględniać wyłącznie cenę. Oczywiście im niższa składka, tym lepiej.

Jak zapewne wiesz, cena OC jest ustala indywidualnie w oparciu o wiele czynników dotyczących z jednej strony ubezpieczanego auta, a z drugiej – osoby właściciela. Normalne jest to, że dwudziestolatek, który niedawno zdał prawo jazdy, zapłaci nawet kilka razy więcej za obowiązkową polisę niż jego rodzice z kilkunastoletnim doświadczeniem za kółkiem. Dlatego tak ważne jest znalezienie najtańszej oferty, w czym niezwykle pomocne okazują się kalkulatory ubezpieczeniowe online. Swoje OC/AC łatwo obliczysz w pomocnym kalkulatorze Ubezpieczamy Auto.

Nie powoduj szkód i zbieraj zniżki

Najpewniejsza i najskuteczniejsza, a jednocześnie długa droga do oszczędności na OC prowadzi przez bezpieczną i bezszkodową jazdę. Jeśli uda Ci się wytrwać bez szkody jako właściciel auta przez 12 miesięcy, otrzymasz zniżki w wysokości 10%. Wystarczy więc kilka lat nie powodować stłuczek, kolizji ani wypadków, żeby móc cieszyć się taniego OC dzięki maksymalnym zniżkom w wysokości 60%.

Z drugiej strony każda szkoda, z tytułu której z Twojej polisy wypłacono odszkodowanie, sprawia, że w kolejnych latach Twoja składka wzrasta. Niezależnie od skali szkód towarzystwo odbiera Ci zniżki lub nakłada podwyżki, tak aby zrekompensować sobie straty, jakie musiała ponieść z powodu wypłaconego Ci odszkodowania. Podsumowanie może być tylko jedno: ostrożna i bezszkodowa jazda opłaca się nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również finansowych.

Dodaj drugiego właściciela

Niniejsza porada dotyczy kierowców, którzy nie wypracowali zniżek za bezszkodową jazdę, a więc np. osób młodych albo bez historii ubezpieczeniowej. Niższe OC jest w ich zasięgu, o ile w momencie kupna auta uczynią właścicielem drugiego kierowcę, który posiada wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. W efekcie składka będzie znacznie niższa, możliwe, że nawet o 50%. To często rozwiązanie stosowane szczególnie przez młode osoby w celu zredukowania ceny OC, ale nie jest pozbawione wad. Mianowicie jeśli któryś z właścicieli spowoduje szkodę, podwyżki składki w równym stopniu dotyczą ich obu.

Wybierz odpowiedni samochód

Wysokość składki OC zależy od wielu czynników, a jednym z najistotniejszych są parametry auta. Otóż samochody marek uchodzących za sportowe, jak Audi, BMW czy Honda, zasadniczo są droższe w ubezpieczeniu niż auta np. Skody, Forda, Seata czy Fiata. Ważną cechą pojazdu, która mocno wpływa na cenę OC, jest pojemność silnika – generalnie im ona większa, tym droższa polisa. Jeśli więc chcesz oszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu, zapomnij o szybki, sportowym aucie.

Opłać składkę od razu

Wiele firm umożliwia rozłożenie składki na dwie raty, dzięki czemu nie trzeba opłacać całości od razu. Tymczasem właśnie to drugie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, ponieważ za udzielenie rat należy dodatkowo dopłacić do podstawowej ceny nawet 20-30%. Sumarycznie raty oznaczają zatem zawsze stratę w mniejszym lub większym stopniu, a na tym Ci przecież nie zależy.