Choć wciąż słyszymy o badaniach, które wskazują, że czytamy coraz mniej, to jednak wciąż wielu z nas nie wyobraża sobie prawdziwego relaksu bez książki. Jeśli należymy do tej grupy, warto pomyśleć o stworzeniu w naszym domu miejsca, gdzie wraz z odpowiednią lekturą zasiądziemy po pracy lub w sobotnie popołudnie.

Po co nam kąt do czytania

Książki możemy czytać w każdym miejscu: przy stole w kuchni, przy biurku, na łóżku czy w fotelu. Jednak aby umilić sobie ten czas, powinniśmy wybrać w naszym domu miejsce, gdzie w ciszy i spokoju, przy filiżance kawy lub herbaty, będziemy mogli przystąpić do czytania. Warto zadbać o to, by miejsce to było odseparowane od reszty pomieszczeń lub znajdowało się w sprzyjającym odpoczynkowi otoczeniu, nadającemu mu charakterystyczną atmosferę relaksu.

Gdzie usytuować kącik do czytania

Jeżeli dysponujemy dużą powierzchnią pomieszczeń, możemy urządzić go niemal w każdym z nich. Dobrze sprawdzi się jeden z kątów salonu z widokiem na ogród lub krajobraz za oknem. Podobnie przestrzeń na piętrze, gdzie poza pokojami znajduje się często niezagospodarowany korytarz z dostępem do okna. Doskonałym miejscem do czytanie będzie też ogród zimowy czy sypialnia oraz każdy szeroki parapet, który przearanżować można na wygodną, obłożoną poduchami ławkę.

Niezbędne dla mola książkowego akcesoria

Najważniejsze jest wygodne siedzisko. Możliwe być to klasyczny fotel lub nowoczesny fotel bujany. Dobrze sprawdzi się także olbrzymia pufa, na której będziemy mogli siedzieć lub leżeć, albo wygodna niewielka sofa. Ważne jest oparcie i to, by mebel był po prostu wygodny. Warto pomyśleć też o podnóżku, na którym oprzemy nogi, oraz o poduszkach czy kocu, którym okryjemy się w chłodniejsze dni.

Drugą ważną rzeczą w kąciku do czytania jest stolik. Powinniśmy ulokować go tuż przy siedzisku, by bez wstawania móc odłożyć na nim książkę lub sięgnąć po telefon czy herbatę.

Na nic pójdą nasze wysiłki, jeżeli w wybranym miejscu nie będzie odpowiedniego do czytania oświetlenia. Gdy nie jest ono zainstalowane, najszybszym i najprostszym sposobem będzie zakupienie lampy. Może to być niewielka lampka biurkowa, którą ustawimy na stoliku, albo większych rozmiarów lampa podłogowa. Najlepiej, gdy będą one miały funkcję regulacji, z której skorzystamy, gdy będziemy chcieli zmienić pozycję siedzenia.

Aby nasz kącik nabrał jeszcze przytulniejszego anturażu, warto ułożyć pod nogami niewielki dywanik albo ustawić dookoła rośliny doniczkowe. Najlepszym wyjściem będzie także takie ustawienie mebli, byśmy mogli jednocześnie podziwiać świat na zewnątrz.

Jak widać, niewiele trzeba, by stworzyć w swoim mieszkaniu domową czytelnię. Wygodny mebel, stolik i odpowiednie oświetlenie to podstawa, by w pełni cieszyć się wolnym czasem spędzanym przy książce i lampce wina.