Powierzenie obsługi kadrowo-płacowej zewnętrznej firmie jest obecnie popularną praktyką, stosowaną przez wiele przedsiębiorstw. Choć zalet takiego rozwiązania jest wiele – w tym także finansowych – nie jest łatwo zdecydować się na wybór konkretnej firmy outsourcingowej. Na co zwracać uwagę, szukając specjalistów od prowadzenia kadr?

Obsługa kadrowo-płacowa przez firmę zewnętrzną – na co zwrócić uwagę, szukając firmy outsourcingowej?

Firm proponujących outsourcing obejmujący kadry i płace (jak tu: http://isp-audyt.pl/uslugi-2/kadry-place/) jest na rynku wiele, jednak nie wszystkie muszą zasługiwać na uwagę przedsiębiorców. Zadania, jakie stoją przed taką firmą, są bardzo ważne, a jakiekolwiek niedopatrzenia w tym względzie mogą wiązać się z problemami z Urzędem Skarbowym lub ZUS-em, a także karami finansowymi. Z tego względu, decydując się na outsourcing kadr i płac, warto bliżej przyjrzeć się firmom, oferującym takie usługi.

Bardzo ważnym aspektem w tej branży jest z pewnością doświadczenie i wysokie kwalifikacje. Warto poprosić wybraną firmę o przedstawienie referencji od innych klientów, by sprawdzić jakość świadczonych przez nią usług kadrowo-płacowych.

Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście zakres usług oraz cennik obsługi kadrowej. Dobrze jest sprawdzić, czy wybrana firma outsourcingowa wykonuje wszystkie potrzebne nam zadania, i czy koszty za te usługi są dla nas do zaakceptowania.

Ważny jest także sposób kontaktu z pracodawcą i pracownikami – czy jest to kontakt e-mailowy, czy firma korzysta z serwisu internetowego. Dobrze wziąć pod uwagę także odległość siedziby firmy outsourcingowej od swojej firmy.

Jakie usługi kadrowo-płacowe może świadczyć firma outsourcingowa?

Outsourcing kadr i płac to zazwyczaj pełen pakiet usług, dotyczących zadań administracyjnych firmy. Należą do nich takie działania, jak:

– obliczanie wynagrodzenia pracowników i przygotowywanie listy płac,

– przygotowywanie umów, zaświadczeń i świadectw pracy,

– doradztwo w dziedzinie prawa pracy, przepisów regulujących podatek dochodowy od osób fizycznych czy ubezpieczenia społeczne,

– reprezentacja klienta przed Urzędem Skarbowym i ZUS-em,

– przygotowywanie deklaracji podatkowych.

Zazwyczaj ilość usług kadrowo-płacowych jest zależna od wykupionego pakietu.

Cennik obsługi kadrowej – na jakie koszty się przygotować i czy jest to opłacalne?

Cennik obsługi kadrowej i płacowej jest zazwyczaj zależny od wybranego pakietu usług (podstawowego lub rozszerzonego), a także ilości pracowników zatrudnionych przez firmę. Zazwyczaj koszty outsourcingu nie są wysokie, dzięki czemu jest to rozwiązanie opłacalne dla przedsiębiorstwa. Wiąże się także z oszczędnościami – korzystając z obsługi kadrowo-płacowej przez firmę zewnętrzną, nie trzeba zatrudniać pracowników administracyjnych w swoim przedsiębiorstwie. Można także zrezygnować z finansowania szkoleń pracowników odnośnie zmian w przepisach prawa oraz z kupowania drogich programów komputerowych i ich płatnych aktualizacji, przeznaczonych do ewidencji spraw kadrowych i płacowych.