Kanapa rozkładana to coś więcej, niż relikt PRL-u. Nie jest ważne, czy sięgniesz po klasyczną wersalkę, sofę z funkcją spania, czy jeszcze inny mebel – kanapa rozkładana pozwoli nie tylko od czasu do czasu przenocować gości, ale też zaoszczędzić miejsce w niewielkim mieszkaniu. Warto zwrócić uwagę, jakie masz opcje rozkładania kanapy – i wybrać ten najwygodniejszy!

Wersalka

Wersalka to pierwszy rodzaj kanapy, jaki znajdziesz w każdym sklepie z meblami tapicerowanymi. Kanapa rozkładana tego typu rozkłada się przez uniesienie siedziska i rozłożenie wersalki tak, żeby opuszczone oparcie i siedzisko stały się płaską powierzchnią.

Do wyboru masz kanapy z podłokietnikami bądź modele wyprofilowane tak, że końcówki materaca są wyżej, niż jego środek. Sporym atutem wersalki jest sposób, w jaki powiększa swoje gabaryty po rozłożeniu – dłuższy bok to długość wersalki, a wersalka poszerza się o nie więcej niż 50-60cm w stronę środka pomieszczenia, nie musisz więc się martwić, że po jej rozłożeniu zabraknie miejsca do przemieszczania się. Wersalki zaskakują przy tym ogromną pojemnością pojemnika na pościel.

Dokuczać mogą jednak 2 kwestie. Po pierwsze, kanapa rozkładana typu 'wersalka’ ma wyraźnie oddzielone materace – na ich łączeniu będzie wgłębienie i mało komfortowe usztywnienie konstrukcji. Po drugie, klasyczna wersalka nie może przylegać do ściany – producenci zalecają, by była od niej odsunięta o 20-30cm. Związane jest to z konstrukcją mechanizmu rozkładania – podczas unoszenia siedziska oparcie wersalki wychyla się do tyłu i wychodzi poza obrys podstawy tej kanapy.

Problem z odległością od ściany możesz rozwiązać wybierając model ze specjalnym mechanizmem rozkładania, proponowanym za dodatkową opłatą przez większość producentów.

mars hugo brw com pl kopia

Kanapa z wózkiem

Kanapa rozkładana z wózkiem to kolejny wariant oferowany w sklepach meblowych. Kanapa z wózkiem składa się z pojemnika na pościel zamocowanego na kółkach i ramy z oparciem. Po wyciagnięciu wózka musisz rozłożyć na odsłonięty stelaż siedzisko złożone z 2 zszytych ze sobą materaców. W ten sposób otrzymasz łóżko o szerokości kanapy, z zagłówkiem w postaci nieruchomego oparcia.

Kanapa z wózkiem jest niezwykle wygodnym siedziskiem – jednak raczej przeznaczona jest do okazjonalnego spania, niż codziennego użytkowania. Ważne jest, że kanapa rozkładana tym systemem jest niezwykle prosta i lekka w obsłudze.

Niestety, musisz liczyć się z tym, że po rożłożeniu siedziska otrzymujesz cienki i miękki materac, co może zaburzać komfort snu. Dodatkowo przed kanapą tego typu musisz zwolnić sporo miejsca, by móc ją rozłożyć. Plusem jest za to całkiem pakowny pojemnik na pościel.

hagalund sofa dwuosobowa rozkadana ikea kopia

Kanapa amerykanka

Amerykanka częściowo łączy cechy wersalki i kanapy z wózkiem. Wygodne siedzisko, miękkie wysokie oparcie, gabaryty niewiele większe niż kanapa z wózkiem czynią z tej kanapy doskonały mebel do odpoczynku. A jak jest ze spaniem na kanapie amerykance?

Amerykanka składa się z 3 połączonych zawiasami modułów. W postaci złożonej 2 z nich są ustawione pionowo, trzeci jest siedziskiem. Rozłożenie tej kanapy polega na pociągnięciu za siedzisko, wtedy oparcie rozkłada się jak harmonijka i moduły tworzą łóżko. Uniesienie siedziska i popchnięcie konstrukcji spowoduje ponowne złożenie oparcia i przywrócenie funkcji wypoczynkowej.

Kanapa rozkładana typu amerykańskiego mają niewielkie pojemniki na pościel (dość krótkie i niezbyt głębokie), a poprzeczne rowki między modułami mogą wywoływać dyskomfort w trakcie używania.

meblohaus pl

Kanapa belgijska – sedak

Sedak jest specyficzną formą rozkładanej kanapy. Zdecydowanie twórcy postawili na wypoczynkową funkcję tego mebla. Kanapa rozkładana typu belgijskiego ma bowiem wygodne oparcie, grube miękkie siedzisko i solidne podłokietniki.

Po zdjęciu siedziska znajdziesz w sedaku zwiniętą stalową konstrukcję, skrywającą materac do spania. Rozłożenie tego mechanizmu spowoduje, że otrzymasz łóżko przypominające wojskowe łóżko polowe – z materacem rozpiętym na sprężynach przymocowanych do stalowej ramy. Komfort spania na kanapie belgijskiej jest dyskusyjny, a konstrukcja zajmuje całą przestrzeń dostępną w innych kanapach jako pojemnik na pościel – jeśli jednak chciałabyś mieć wygodną kanapę z awaryjnym łóżkiem, warto się jej przyjrzeć uważnie.

turek meble pl kanapa belgijska

Zdjęcia w galerii pochodzą od firm: www.Ikea.pl | www.turek-meble.pl | www.brw.com.pl | www.meblohaus.pl