Kolor beżowy jest obecny we wnętrzach praktycznie od zawsze. Delikatność beżu i jego ciepła barwa od dekad skłania projektantów do wykorzystania tego koloru w aranżacjach wnętrz. Skąd bierze się popularność beżu?

Kolor beżowy jest doskonałym rozwiązaniem dla ostrożnych– jeśli do tej pory miałaś białe ściany i chciałabyś odświeżyć mieszkanie bez rewolucji, beż jest dla Ciebie stworzony. Do wyboru masz mnóstwo odcieni, od delikatnie czerwonawych, przez neutralne ziemiste beże, aż po żółtawe i złamane niebieskim odcienie beżu. Właściwie dobrany odcień beżu na ścianach będzie praktycznie niezauważalny dla gości, a jednak całe wnętrze jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wyda się cieplejsze i przytulniejsze…

A pomalowanie ścian to ledwie pierwszy krok – mebli (szczególnie tapicerowanych) w odcieniach złamanej bieli czy jasnego brązu znajdziesz tysiące w każdym sklepie meblowym. Podobnie jest z dodatkami – szansa napotkania beżowych zasłon, dywanu czy poduszek jest znacznie większa, niż natrafienie na dodatki w jakimkolwiek innym kolorze.

Z czym łączyć kolor beżowy we wnętrzach?

Choć kolor beżowy jest neutralny i pasuje do wszystkiego (włącznie z różnymi odcieniami beżowego pasującymi do siebie nawzajem), trzeba uważać – nadmiar beżu sprawi, że wnętrze stanie się nieatrakcyjne, przytłumione i bez wyrazu. Dlatego niezależnie od miłości do koloru beżowego w aranżacji wnętrz, warto sięgnąć po sprawdzone kombinacje kolorów.

Beżowy i biały kolor biały rozświetla wnętrze, nadając mu lekkości i świeżości. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia plaż, gdzie piasek doskonale komponuje się z niebem, słońcem i chmurami. Zależnie od proporcji między białym i beżowym otrzymasz wnętrze lekkie i proste (przewaga białego), ciepłe i naturalne (przewaga beżowego). Świetnym uzupełnieniem dla biało-beżowej mieszanki są czarne elementy, najlepiej z bardzo ciemnych gatunków drewna – choć bardzo elegancki, wręcz pałacowy efekt daje wkomponowanie w biało-beżową mieszankę złotych dodatków.

Beżowy i karmel/czekolada – słodkości górą! Beżowy doskonale wygląda zarówno z meblami i dodatkami w kolorze karmelu (bardzo ciepłe, przytulne i gościnne połączenie), jak i z wszelkimi odcieniami czekoladowego. Im ciemniejszy brąz, tym bardziej elegancko będzie wyglądało gotowe wnętrze.

Beżowy i inne kolory – przełamywanie beżowych wnętrz innymi kolorami to szybki sposób na stworzenie interesującego wnętrza. Do wnętrzarskiego kanonu weszły połączenia beżowego z ceglastoczerwonym, błękitnym, oliwkowozielonym, pudrowym różem, szarym, czy zielenią świeżych roślin (to połączenie sprawdza się zawsze – beżowe wnętrze i białe kwiaty o intensywnie zielonych łodygach i liściach). Jednak beżowe wnętrze wygląda świetnie połączone również z intensywnym pomarańczowym, żółtym czy fioletowym! W szczególności te 3 ostatnie kolory sprawiają, że beżowe wnętrze nabiera bardzo energetyzującego wyrazu.

Więcej inspiracji z beżowym w roli głównej na naszym profilu na Pinterest!

pinterest kobietawielepie button