Od 20 lat Instytut Koloru Pantone oficjalnie ogłasza kolor roku. Jest to wypadkowa światowych trendów w projektowaniu, wzornictwie, kulturze i sztuce. Rok 2020 należy do klasycznego koloru niebieskiego, czyli Classic Blue. Odcień ten przypomina niebo o zmierzchu lub głęboką toń oceanu.

Od 20 lat Instytut Koloru Pantone oficjalnie ogłasza kolor roku. Jest to wypadkowa światowych trendów w projektowaniu, wzornictwie, kulturze i sztuce. Rok 2020 należy do klasycznego koloru niebieskiego, czyli Classic Blue. Odcień ten przypomina niebo o zmierzchu lub głęboką toń oceanu. 

Wybrany kolor otwiera kolejną dekadę i jest nawiązaniem do koloru, który wprowadzał nas w rok 2000 – Cerulean, który był bladobłękitny z zielonkawym odcieniem.

Zobacz, jak najlepiej wykorzystać kolor Classic Blue w swoim domu.

Kolor Classic Blue w kuchni

Wybór koloru roku poprzedzony jest głęboką analizą przeprowadzoną przez wielu specjalistów. Jest to długi i przemyślany proces, który uwzględnia czynniki takie jak styl życia, warunki społeczno-ekonomiczne, destynacje podróżnicze czy nowe technologie

Wypadkową jest kolor, który może zostać z powodzeniem wykorzystany w przestrzeni domowej.

okap wyspowy globalo cylindro isola granat 39 wizualizacja 3

Na zdjęciu wyżej widać nowoczesną kuchnię nawiązującą delikatnie do stylu vintage, w której wykorzystano kolor roku Classic Blue. Kilka odmiennych motywów kolorystycznych w tym wnętrzu współgra ze sobą, tworząc niepowtarzalny, eklektyczny styl, który łączy w sobie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Okap wyspowy GLOBALO Cylindro Isola Blue góruje nad aranżacją, w której wykorzystano także inne, spójne elementy kolorystyczne, takie jak wysokie, niebieskie krzesła kuchenne, kanapę w części wypoczynkowej salonu i ozdobne ramki do zdjęć na ścianie.

okap wyspowy globalo cylindro isola granat 39 wizualizacja 2

Zbliżenie na niebieski okap wyspowy pozwala zauważyć 4 punkty świetlne w technologii POWER LED, które wyraźnie oświetlą płytę grzewczą i przestrzeń wokół niej. Dzięki nim gotowanie o zmierzchu, gdy kolor Classic Blue jest najbardziej wyrazisty – jest przyjemne, przytulne i zachęca do wspólnego przebywania przy stole.

Inspirując się trendami wyznaczanymi przez Instytut Koloru Pantone, inżynierowie i projektanci polskiego producenta okapów GLOBALO postanowili pomalować okap metodą proszkową. Powłoka wykonana z nierdzewnej stali inox pokryta została farbą w kolorze inspirowanym barwą Classic Blue. Dzięki temu zabiegowi urządzenie weszło w nową erę – nowoczesnej technologii oraz wzorniczych trendów.

okap wyspowy globalo cylindro isola granat 39 produkt 02

Jeśli dodamy do tego parametry techniczne, czyli wydajność boost 742 m3/h, cichą pracę od 46 dB, elektroniczne klawisze dotykowe z wyświetlaczem LED i możliwość pracy z silnikiem zewnętrznym uzyskamy urządzenie godne nowej dekady XXI wieku.

Kolor Classic Blue w sypialni

Dla koloru roku 2020 wyznaczono pewne cechy szczególne, które go charakteryzują. Klasyczny niebieski to kolor spokojny, trwały, wzmacniający pewność siebie. Podkreśla ludzkie pragnienie posiadania stabilnego i niezawodnego fundamentu w życiu codziennym. Cechy to nabierają szczególnego znaczenia w przypadku sypialni, która staje się schronieniem po całym dniu pracy i innych intensywnych zajęć.

classic blue sypialnia 3

Kolor Classic Blue w sypialni można wykorzystać na kilka sposobów, oto kilka z nich:

  • elementy ozdobne, takie jak zdjęcia, ramki czy grafiki na ścianach
  • meble w postaci szaf na ubrania, szafek nocnych, krzeseł, garderoby
  • pościel, poduszki, koce, dywany, zasłony
  • ściany pomalowane w intensywnym, niebieskim kolorze

Kolor Classic Blue w salonie

Klasyczny niebieski – jak sama nazwa wskazuje – jest ponadczasowy i uniwersalny. Elegancki w swojej prostocie. Na myśl przywozi bezchmurne niebo o zmierzchu lub głęboką toń oceanu. Nie bez przyczyny łączy się dobrze z aranżacjami w stylu marynistycznym. Niebieski wprowadza nas w strefę spokoju, ochrony i wypoczynku. Dlatego warto wprowadzić go także do salonu.

Wystarczy element lub dwa w klasycznym kolorze niebieskim, by przestrzeń stała się spokojnym miejscem do odpoczynku dla całej rodziny. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie niebieskich frontów meblowych z drewnem. W aranżacji wyżej widzimy, jak interesująco drewniana półka oraz podłoga współgra z resztą wystroju wnętrza. Możemy też połączyć drewno i kolor Classic Blue w jednym przedmiocie – np. krześle z niebieskim siedziskiem i drewnianym stelażem.

O zmierzchu, gdy włączysz w salonie kilka punktów świetlnych, głębia klasycznego koloru niebieskiego się uwypukli i będziesz ją podziwiać w całej okazałości. 

Kolor Classic Blue w łazience

Kolor roku 2020 ma silne konotacje z wodą. Dlaczego by zatem nie wprowadzić go także do łazienki? Jego praktyczne wykorzystanie w łazience może się wiązać m.in. z:

  • ceramicznymi pojemnikami na mydło, pastę do zębów i inne kosmetyki
  • wolnostojącą wanną, której zewnętrzna powierzchnia będzie niebieska
  • niebieską glazurą na ścianie w części prysznicowej
  • niebieskimi ręcznikami czy dywanikiem frotte
classic blue lazienka
Kolor roku 2020 Classic Blue – zobacz, jak wykorzystać go w swoim domu 1

Kolor niebieski w łazience porządkuje przestrzeń i nadaje jej znamion przejrzystości, czystości i higieny. Ze względu na silne skojarzenia z wodą, jest to dobry wybór stylistyczny i aranżacyjny.

Ciemnoniebieski odcień wybrany w tym roku przez Pantone to – prócz wyżej wymienionych skojarzeń – także kolor nienagannie skrojonego garnituru czy miski pełnej dojrzałych jagód. Widać przy tym wyraźnie, że trendy kolorystycznie przenikają do różnych dziedzin życia człowieka, takich jak praca, biznes, moda czy kulinaria.

Laurie Pressman, wiceprezydentka Instytutu Koloru Pantone mówi, że kolor Classic Blue jest uspokajający, buduje pewność siebie i zapewnia połączenie i dobre relacje z otoczeniem.

Jeśli wierzyć jej słowom – czeka nas rok pełen estetycznych doznań, które z łatwością możemy wprowadzić do swojego mieszkania czy domu. Wystarczy z rozmysłem dobierać sprzęty AGD, meble i inne dodatki, które wpływają na całokształt przestrzeni, w której przecież spędzamy bardzo dużo czasu.

Pamiętaj – PANTONE 19-4052 Classic Blue kolorem roku 2020.