Podczas, gdy spora ilość turystów nadal wybiera greckie bądź hiszpańskie kurorty wyspiarskie, zaledwie nieopodal 80 km od wybrzeży Włoch znajduje się niewielka, mniej popularna wyspa – Korsyka. Ze względu na swoje położenie niegdyś była pod władaniem Greków, Rzymian, a nawet Arabów. W ostateczności jednak od 1553 r. została zajęta przez Francuzów i po ponad 200 latach, w 1768 r. walk o wpływy została włączona do terytorium Francji.

Ciekawostki:

 • Legenda mówi, że Korsyka została stworzona przez Boga w siódmym dniu tworzenia świata. Stworzył on Korsykę z tych surowców, które udały mu się najlepiej, gdyż nie miał już energii by wymyśleć coś nowego.
 • Na Korsyce rosną zarówno lasy sosnowe jak i lasy pomarańczy, występują liczne piaszczyste plaże, a także wysokie pasma górskie. Napotkać możesz tutaj tereny pustynne oraz tereny porośnięte winnicami – pełna różnorodność.
 • Na Korsyce urodził się Napoleon Bonaparte.
 • Specjałem kuchni korsykańskiej jest prisuttu czyli ciemnoczerwona szynka z nutą lekko orzechowego posmaku. Jednakże jest to dosyć droga przyjemność, gdyż chcąc zakupić ten specjał niestety musisz się liczyć z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych.
 • Korsyka to jedyne miejsce we Francji gdzie uprawia się klementynki – owoce, których smak jest połączeniem gorzkich pomarańczy i mandarynek.
 • Bardzo popularne na wyspie są kasztany. Stanowią one pokarm zarówno dla dzikich zwierząt jak również są wykorzystywane w tradycyjnej korsykańskiej kuchni.

Lato na Korsyce jest gorące i suche (średnia temperatura wynosi ok. 32 stopnie). Zimy z kolei są wilgotne i łagodne (ok 12 stopni). Najbardziej korzystna pora roku na zwiedzanie wyspy to z całą pewnością wiosna. Średnie temperatury wahają się wtedy od 18 do 22 stopni. Ponieważ Korsyka nie jest aż tak popularnym kierunkiem turystycznym jak np. Majorka czy Kreta jest ona doskonałym miejscem wypadowym dla osób ceniących ciszę i spokój oraz dla rodzin z dziećmi. Poza letnim sezonem turystycznym, czyli w czerwcu i wrześniu, plaże są praktycznie opustoszałe.

Co warto zobaczyć na Korsyce?

 • Pustynia Agriates z plażą Saleccia – ogromna porośnięta krzewami powierzchnia z piękną piaszczystą plażą. Raj dla miłośników leniuchowania.
 • Rezerwat przyrody Scandola w Prioprano.
 • Majestatyczna Cytadela z XIV w., która góruje nad zatoką Calvi – miasteczkiem, które może pochwalić się cudowną panoramą oraz najbardziej elitarną jednostką spadochroniarzy we Francji – całkiem przystojni panowie;)
 • Białe klify w Bonifacio i skały Les Calanches – zaliczają się do najbardziej spektakularnych miejsc na całej wyspie.
 • Najwyższy szczyt na wyspie – Monte Cinto (2706 m.n.p.m.). Jeśli zdecydujesz się na zdobycie szczytu możesz mieć pewność, że będziesz podziwiać nie tylko panoramę Korsyki, ale również pasma górskie kontynentalnej Europy.
 • Wieże Geugeńskie – niegdyś pełniły funkcję obronną. Gdy na horyzoncie pojawiali się najeźdźcy na szczycie wież zapalano ogień, by ostrzec mieszkańców przed atakiem. Sieć tych wież nazywano torregiana.