Ten żółty pył w formie domowej przyprawy zasila nasze kuchenne półki i chętnie sięgamy po niego, szczególnie przy okazji przygotowywania orientalnych potraw. Kurkuma, bo o niej tu mowa, ma, jak się okazuje, nie tylko przyjemne walory smakowe. Od stuleci na Dalekim Wschodzie ceni się ją za jej cudowne właściwości lecznicze. Wieloletnie badania pokazują, że kurkumina zawarta w kurkumie ma aż kilkaset cech poprawiających kondycję naszego organizmu. Dlatego też pojawiła się na rynku w formie suplementu.

Kurkumina – co to za substancja?

Kurkumina to główny składnik kurkumy. Jest naturalnym barwnikiem, więc to właśnie ona decyduje o charakterystycznej, żółtej barwie. Starożytne ludy wschodnie wykorzystywały kurkuminę jako lekarstwo przeciwzapalne. Współczesne badania potwierdzają tę właściwość, dodając do tego silne działanie przeciwutleniające.

 

Dostępna w formie suplementów kurkumina stanowi bardzo silną koncentrację tego składnika. Dlaczego? Otóż w kurkumie, której używamy w kuchni koncentracja kurkuminy to zaledwie od 3 do 5%. Chcąc zastosować minimalną dzienną dawkę w postaci potraw z tą przyprawą bylibyśmy zmuszeni dodawać jej nawet do kilkudziesięciu gram. Kurkumina w formie tabletek jest natomiast silnie skoncentrowana i przystosowana do właściwego wchłaniania przez organizm.

kurkuma banery do artykulow

Fot. Zdrowe i naturalne suplementy diety: sklep.kenayag.com.pl

Kurkumina i piperyna – perfect match!

 

Jeśli chcemy zwiększyć przyswajanie kurkuminy, musimy pomyśleć o tym, aby w potrawach łączyć ją z czarnym pieprzem. Zawarta w nim piperyna jest substancją wspomagającą. Oznacza to, że gdy trafi do organizmu razem z kurkuminą, zablokuje czasowo działanie enzymów powodujących jej rozkład. Piperyna jest popularnym dodatkiem także w preparatach ze skoncentrowaną dawką kurkuminy.

 

Zawartość piperyny w suplementach zawierających wysokie stężenie kurkuminy jest rzeczą wysoce pożądaną. Przy zakupie zwróćmy na to uwagę. W innym przypadku kapsułka zawierająca nawet kilkaset miligramów w porcji będzie usuwana przez wątrobę z naszego organizmu i skorzystamy z pozytywnego działania tego suplementu jedynie w nieznacznym stopniu.

 

Istnieją sytuacje, w których warunki żołądkowe nie pozwalają na duże stężenie piperyny. Dla takich przypadków producenci opracowali innowacyjne suplementy z kurkuminą, która zamknięta jest wewnątrz otoczki tłuszczowej, zwanej liposomem. Taka naturalna ochrona pozwala zabezpieczyć kurkumę przed zbyt szybkim rozkładem, co przekłada się na wysoko efektywne wchłanianie.

 

 

kurkuma

Kupisz na Sklep.kenayag.com.pl

 

Kurkumina – dla kogo szczególnie?

 

Biorąc pod uwagę fakt, że kurkumina ma ponad 400 udokumentowanych działań poprawiających zdrowie i dobrą kondycję wielu układów naszego ciała, jest ona doskonałym suplementem w profilaktyce. Przed szereg wysuwają się jej działania antyrakowe oraz wspomagające układ krwionośny. Jest to pozycja obowiązkowa dla ludzi borykających się z zaburzeniami ciśnienia oraz miażdżycą, a także dla cukrzyków. Silne działanie przeciwzapalne (przez niektórych porównywane nawet do ibuprofenu) jest nieocenione dla sportowców, którzy narażeni są na kontuzje stawów, ścięgien i mięśni.