Według badań opublikowanych w magazynie Forbes przeciętny mieszkaniec Europy spędza w pozycji siedzącej ponad dziewięć godzin dziennie. Programista to jeden z tych zawodów, które wymagają maksymalnej uwagi i sumienności. Pomimo tego, że programista może pracować wszędzie: w biurze czy w domu, jego praca jest przeważnie siedząca, a dzień pracy może trwać od dwóch do czternastu godzin. A wynik tej pracy w dużej mierze zależy od tego, jak wygodnie siedzi.

Krzesło dla programisty – najważniejsze parametry

W procesie organizacji miejsca pracy pierwszym krokiem jest wybór wygodnego krzesła komputerowego. Od funkcjonalności i jakości tego mebla zależy nie tylko zdrowie i samopoczucie pracownika, ale także jego wydajność. Niezwykle ważne jest monitorowanie pozycji ciała podczas pracy, a dobre krzesło znacznie uprości to zadanie. Wybierając krzesło, kieruj się przede wszystkim tym, ile czasu masz w nim spędzić.

• 1-2 godziny dziennie pozwalają ograniczyć regulowane parametry i możliwości modelu do foteli z regulowanymi plecami.

• 3-5 godzin będzie wymagało bardziej przemyślanego krzesła. Aby zmniejszyć obciążenie pleców, wybierz model z regulacją nachylenia i wysokości.

• 5 godzin lub więcej musisz usiąść na krześle z oparciem ortopedycznym. Będzie w stanie dostosować się do pozycji twojego ciała i zmniejszyć obciążenie pleców i stawów.

Standardowe krzesło biurowe pozwala wygodnie wykonywać operacje przy stole bez wstawania. Zapewnia to mechanizm obrotowy i krzyż z rolkami. Ze względu na dużą liczbę ruchomych części krzesło niskiej jakości szybko ulegnie zepsuciu. Dlatego wybierając krzesło dla programisty należy kierować się przede wszystkim jakością. Tutaj dowiesz się więcej o krzesłach biurowych – https://meble.lobos.pl/sklep/21-krzesla-i-fotele-obrotowe.

Pożądane jest, aby podstawa krzesła była metalowa, chociaż nowoczesne rodzaje plastiku są wystarczająco mocne, aby wytrzymać najcięższe obciążenia. Rolki należy dobrać w zależności od podłoża, na którym stanie krzesło. Plastikowe kółka nadają się do miękkiego dywanu lub podobnego pokrycia. Podnośnik gazowy umożliwia podnoszenie i opuszczanie siedziska jednym ruchem ręki. Wybierz model z maksymalnym obciążeniem, w przeciwnym razie podnośnik gazowy szybko ulegnie awarii. W tańszych krzesłach biurowych wysokość siedziska regulowana jest za pomocą regulatora obrotowego.

W tanich modelach możesz samodzielnie wyregulować położenie oparcia za pomocą specjalnych śrub i uchwytów. W droższych krzesłach oparcie można ustawić w żądanej pozycji jednym ruchem ręki. Niektóre modele zapewniają regulację głębokości siedziska i pochylenia. Pozwala to odciążyć nogi. W większości modeli podłokietniki są sztywno zamocowane. Aby krzesło było bardziej uniwersalne, wybierz model z regulowanymi podłokietnikami. Synchronizacja ruchów pozwala na poruszanie się bez patrzenia z tyłu, co znacznie zmniejsza obciążenie kręgosłupa.

Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Krzesła do pracy można podzielić na kilka grup. Zwykłe krzesła biurowe. Mają prostą konstrukcję, nie można ich dostosować. Na takich szybko się męczysz. Regulowane krzesła posiadają regulowane elementy: można regulować wysokość siedziska, podłokietników czy zagłówka. Pod względem elastyczności i ogólnego komfortu, krzesła regulowane najlepiej nadają się do długotrwałej pracy. Fotele gamingowe również należą do tej grupy – mają zazwyczaj bardziej konfigurowalne detale, takie jak ruchomy zagłówek czy podnóżek.

Krzesła kolanowe. Na takim krześle ładunek przesuwa się z miednicy na kolana. Jak dotąd nie ma badań na temat korzyści płynących z używania krzeseł klęczących. A w tych, które istnieją, niewiele osób brało udział, aby wyciągnąć, chociaż jakieś wnioski. Krzeseł kolanowych nie należy traktować jako alternatywy dla konwencjonalnych krzeseł roboczych. Przydają się jako trener postawy, zwłaszcza dla dzieci, ponieważ pobudzają pracę mięśni pleców. Ale takie krzesła obciążają kolana i golenie, co upośledza krążenie krwi w nogach, dlatego lepiej pracować i odpoczywać na klasycznych krzesłach.

Siodło-krzesło. Fotel ortopedyczny, którego zadaniem jest trening mięśni pleców bez wpływu na ukrwienie ud. Takie krzesło powinno być używane, jeśli dana osoba potrzebuje symulatora do wzmocnienia mięśni pleców lub uformowania postawy. Jeśli szukasz wygodnego krzesła do pracy, raczej nie będzie to odpowiedni wybór. Ponadto trzeba ćwiczyć i przyzwyczajać się do prawidłowego siedzenia na siodle.

Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn otyłości, cukrzycy i niektórych nowotworów. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na te choroby, niektórzy wolą pracować w pozycji stojącej. Jednak krzesła z regulowaną wysokością nie są optymalnym wyborem dla każdego.