Każda z nas decydując się na dziecko jednocześnie pozwala zawładnąć powierzchnię mieszkania setkami zabawek. I nie ma na to siły, nawet jeśli ty postarasz się ograniczać zakup nowych zabawek, odwiedzający twoje dziecko będą korzystali z okazji i wciąż donosili nowe. Aby uniknąć napływu tanich, słabej jakości i często przez to niebezpiecznych zabawek uczul znajomych na co powinni zwracać uwagę.

Jakie są normy dla zabawek?

ceZnak CE
Na każdej zabawce powinien znajdować się znak CE. Oznacza on, że zabawkę wyprodukowano zgodnie z przyjętymi normami europejskimi. Symbol powinien być umieszczony w takim miejscu, żebyś bez problemu go odnalazła.

Oznaczenie wieku
Kolejnym symbolem jest oznaczenie wieku, czyli podanie lat z dodatkiem znaku plus np. 1+. Cyfra podana na zabawce ma uzmysłowić kupującemu, od jakiego wieku jest przeznaczona.

Symbol WE
Symbol WE informuje, że zabawka spełnia wymogi prawne obowiązujące w Unii Europejskiej.

tuvSymbol TUV
Bardzo ważny jest symbol TUV. Jest to oznaczenie informujące o nadaniu certyfikatu potwierdzającego, że zabawka jest wykonana z bezpiecznych materiałów, które nie zagrażają życiu ani zdrowiu dziecka.

Symbol EN71
EN71 – oznacza, że zabawka spełnia wymogi bezpieczeństwa. Jeśli znajdziesz na zabawce oznaczenie:

EN71 -1 będzie to oznaczało, że zabawka jest bezpieczna mechanicznie i fizycznie dla dziecka poniżej 14 miesiąca życia,
EN71 – 2 oznacza, że zabawka jest przebadana pod kątem łatwopalności,
EN71 – 3 określa, że zabawka spełniła wymogi pod kątem ulatniania i reakcji chemicznych w kontakcie na przykład ze śliną dziecka.

fscSymbol FSC
W przypadku zabawek drewnianych możesz znaleźć oznaczenie FSC – oznacza ona że drewno, z którego jest wykonane pochodzi z lasów, w których dba się o ochronę środowiska.

fairtradelogoOznaczenie Fair Trade
Fair Trade – to stosunkowo nowe oznaczenie, ale niezwykle ważne. Kupując zabawkę z takim symbolem możesz być pewna, że osoby pracujące przy produkcji zabawek są zatrudnione legalnie, nie są dziećmi, a ich praca jest wynagradzana.

Oznaczenie Safe Toys
Safe Toys – to oznaczenie zaświadcza, że zabawka została wykonana z bezpiecznych materiałów i jest dostosowana do wieku dziecka.

okoOznaczenie Öko – Tex Standard 100
Kupując zabawkę z oznaczeniem Öko – Tex Standard 100, możesz być pewna, że materiał z jakiego jest wykonana nie jest rakotwórczy, nie jest alergizujący oraz, że nie zawiera również szkodliwych związków chemicznych.

pzhOpinia PZH oraz Instytutu Matki i Dziecka
Pozytywna opinia PZH oraz Instytutu Matki i Dziecka świadczy o poddaniu zabawki testom przeprowadzanym przez specjalistów, dzięki czemu masz pewność, że będzie bezpieczna dla twojego dziecka.

Oznaczenia i symbole zamieszczane na zabawkach są wyznacznikami, którymi powinnaś się kierować wybierając bezpieczne zabawki dla swojego dziecka.

Materiał opracowany na podstawie: www.sosrodzice.pl | www.zabawkowicz.pl