Kubeczki menstruacyjne cieszą się coraz większą popularnością, a wiele ich użytkowniczek nie wyobraża już sobie powrotu do tradycyjnych środków higienicznych. Nic dziwnego, w końcu są komfortowe, dyskretne, łatwe w użyciu, ekologiczne i niedrogie w użytkowaniu. Przed pierwszym zakupem może pojawić się jednak problem z wyborem odpowiedniego produktu. Dlatego w niniejszym artykule podpowiemy, jak dobrać kubeczek menstruacyjny.

W Polsce kubeczki menstruacyjne powoli wypierają tradycyjne środki higieniczne stosowane podczas menstruacji. Wiele pań nadal, z obawy przed wyjmowaniem, przeciekaniem czy niedopasowaniem rozmiaru kubeczków menstruacyjnych, rezygnuje z ich użytkowania. Opinie tych pań, które z nich korzystają, najczęściej są jednak bardzo pozytywne, dlatego warto się przekonać.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać? – podstawowe informacje

Dobór odpowiedniej wielkości kubeczka menstruacyjnego to kwestia indywidualna. Jednak podobne dylematy miałaś zapewne wtedy, kiedy po raz pierwszy musiałaś użyć podpaski czy tamponu. Od tamtego czasu przetestowałaś już wiele ich marek, rodzajów, kształtów czy rozmiarów, aby w końcu znaleźć rozwiązanie, które spełnia twoje oczekiwania. Nie inaczej będzie z kubeczkami menstruacyjnymi. Rozmiar produktu, a raczej jego wybór, przy pierwszych zakupach może przysporzyć drobnych problemów, ale pamiętaj, że raz wybrany kubeczek posłuży ci przez kilka lat. Kubeczek może być użytkowany wielokrotnie, a to pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas – dzięki niemu nie musisz co miesiąc kupować nowego opakowania podpasek.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jak prawidłowo aplikować kubeczek menstruacyjny? Jak dobrać rozmiar?

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

By móc wybrać dobry rozmiar i rodzaj kubeczka menstruacyjnego powinnaś wiedzieć, jak właściwie działa taki produkt. Dzięki temu będziesz wiedziała, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, a także jak kubeczek menstruacyjny aplikować. W asortymencie wielu sklepów znajdziesz produkty, które swoim wyglądem przypominają kielich z uciętą nóżką, odwrócony dzwon czy kieliszek. Taki kształt miseczki czy pojemniczka pozwala zbierać krew menstruacyjną do wnętrza produktu.

Kubeczek powinien być wykonany z medycznego silikonu, dzięki któremu będziesz miała pewność, że jest całkowicie bezpieczny dla twojego organizmu. Taki produkt nie będzie powodować uczuleń czy podrażnień delikatnych ścianek pochwy. Podczas zakupów zwróć koniecznie uwagę na pierścień, czyli obręcz najszerszej części kielicha. To właśnie solidne wykonanie tego fragmentu gwarantuje, że kubeczek będzie dobrze przylegać do ścianek pochwy, a Ty unikniesz niespodzianek z przeciekaniem.

Kubeczek menstruacyjny – jak dobrać rozmiar?

Jeżeli chcesz, aby twój kubeczek zapewniał ci komfort użytkowania, nie przeciekał, a przy tym służył przez wiele lat, weź pod uwagę czynniki, takie jak: obfitość swoich miesiączek, jak styl życia prowadzisz, ile masz wzrostu, jaka jest Twoja codzienna aktywność fizyczna, budowa ciała i wysokość szyjki macicy. Oceń też siłę mięśni Kegla, weź pod uwagę to, czy masz za sobą poród.

Najwięcej trudności sprawi Ci ustalenie wysokości szyjki macicy. Na szczęście wiele pozostałych elementów jesteś w stanie określić samodzielnie. Najważniejszym z nich jest to, czy urodziłaś dziecko. Duża część producentów stosuje zresztą dwa główne rozmiary kubeczków: jeden dla mam i drugi, mniejszy, dla kobiet, które jeszcze nie mają dzieci. To znacznie ułatwia wybór odpowiedniego pojemniczka. Pamiętaj jednak, że nie powinnaś kierować się tylko jedynym kryterium decyzyjnym! Im więcej czynników weźmiesz pod uwagę, tym większą masz szansę na idealne dopasowanie kubeczka.

Kobiety różnią się między sobą budową anatomiczną, a także wcześniej opisanymi czynnikami. Dlatego na rynku znajdziesz najczęściej rozmiary S, M, L czy XL kubeczków. Najlepiej jeśli przetestujesz na sobie kilka wariantów i ocenisz, który z nich najbardziej Ci odpowiada.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne, za sprawą użytego do ich produkcji silikonu, są dość elastyczne. Dlatego też, bez problemu zwiniesz produkt w kształt litery S lub C, a następnie wsuniesz do pochwy. – Możesz to zrobić w pozycji, która jest dla Ciebie najbardziej komfortowa np. podczas siedzenia na toalecie, kucając nad wanną czy unosząc jedną nogę do góry. Jeżeli na początku kubeczek będzie wsuwał się z trudem, możesz posmarować go delikatnie lubrykantem – tłumaczy ekspert butiku erotyczneo n69.pl. Na stronie butiku znajdziesz też więcej informacji dotyczących wyboru oraz sposobów zakładania kubeczka.

Kubeczek menstruacyjny – jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Warto podkreślić, że wyjmowanie kubeczka jest banalnie proste, choć na początku może przysporzyć drobnych problemów. Kubeczek usuwasz wkładając do pochwy dwa palce. Jednym z nich starasz się „podważyć” pierścień w taki sposób, aby przedostała się do niego odrobina powietrza. Następnie, drugim palcem, pomagasz sobie wyjąć kubeczek z wnętrza pochwy. Cały proces jest szybki i bezpieczny dla organizmu.