Paleta produktów składająca się ofertę lamp stojących jest na tyle urozmaicona względem wyglądu, kolorystyki i oferowanych efektów świetlnych, że poszczególnymi modelami możemy wzbogacić wnętrza zaaranżowane w całkowicie odmiennych stylach. Czym się kierować przy wyborze lamp stojących?

Lampa stojąca w nowej odsłonie

Jeśli lampa stojąca  nasuwa skojarzenia z zakurzonym i wyblakniętym abażurem wieńczącym standardowy, zwykły model oświetlający wnętrza naszych babć i dziadków, pora zmienić ten sposób myślenia. Współcześnie produkowane lampy stojące to niezwykle efektownie prezentujące się sprzęty, stanowiące nierzadko ozdobę pomieszczeń, gdzie zwracają uwagę swoim kształtem i odważnym kolorem wykończenia. Również poświata, jaką tworzą, nie wytrzymuje porównania z zażółconym światłem emitowanym przez energochłonne i często przepalające się żarówki. Oświetlenie LED nie tylko jest tańsze w codziennej eksploatacji, ale także wierniej oddaje barwy.

Lampa stojąca w klasycznym wydaniu

Oczywiście klasyczny kształt lampy stojącej przejęły produkowane obecnie modele, które swoim wyglądem nawiązują do przeszłości. Lampa z dużym abażurem wzbogaci więc każde pomieszczenie, które urządzone jest w sposób tradycyjny lub stylizowane jest na stare – przykładami niech będą aranżacje w stylu retro lub rustykalne, szczególnie w wydaniu czerpiącym z wnętrz dawnych dworków i pałacyków. Światło dobywające się z rozjaśnionego abażura współtworzy ciepły i przytulny klimat pomieszczenia, generuje atmosferę rodzinną i serdeczną, a konkurencją dla klasycznej lampy stojącej w tym zakresie może być tylko kominek.

lampa stojaca jako ozdoba wnetrza 2

Lampa do loftu i wnętrza typu studio

Duża, otwarta przestrzeń lokali tego typu wymaga diametralnie innego typu oświetlenia podłogowego. W tym wypadku sprawdzą się modele stylizowane na stare, pochodzenia przemysłowego, na przykład reflektory lub lampy fabryczne, pasować będą również lampy swoim wyglądem nawiązujące do oświetlenia studyjnego, jakie towarzyszy profesjonalnym sesjom fotograficznym.

Minimalistyczne modele lamp do pomieszczeń nowoczesnych

Chłodna elegancja i brak dużej ilości ozdób charakteryzuje salon urządzony nowocześnie, zgodnie z wykorzystywanymi współcześnie materiałami wykończeniowymi. W tym wypadku lampa podłogowa nie będzie przyciągała spojrzeń swoim wyszukanym kształtem, za to kolorem – białym lub nawiązującym do szarości – skomponują się z tonacją barwną wnętrza. Oświetlenie takie posiada zminimalizowany abażur lub abażury, bo pasują do tej aranżacji modele z dwoma źródłami światła.

lampa stojaca jako ozdoba wnetrza 3

Lampa podłogowa jako dopełnienie stylu pomieszczenia

Aranżacje wykorzystujące dużą ilość kolorów – popartowska, etno, eklektyczna – wymagać będą wyrazistego, zauważalnego źródła światła. Producenci lamp wychodzą naprzeciw również takiemu zapotrzebowaniu, oferując modele dopasowane wyglądem do tego typu stylistyk. Jednak warto pamiętać, że odważne łączenie kontrastowych barw na ścianach i dekoracjach w połączeniu ze zróżnicowaną stylistyką oświetlenia, gdzie lampa biurkowa, podłogowa, kinkiet ścienny i lampa sufitowa pochodzą z różnych względem aranżacji epok, spowoduje chaos kompozycyjny i uczucie przesytu za dnia i tym bardziej po zapadnięciu zmroku, kiedy zostanie uruchomione oświetlenie dodatkowe.