Lampka na biurko to nieodłączny element wystroju każdego domu. Jej światło jest niezbędne w pokoju dzieci i nastolatków. Idealnie sprawdza się przecież w czasie odrabiania lekcji. Często widzimy ją także w salonie i sypialni. Podpowiadamy zatem, jak ją wybrać, by nie tylko zdobiła, ale była również jak najlepiej spełniała swoje funkcje.

Jaka lampka na biurko jest najlepsza?

Typowa lampka biurkowa ma wysokość ok. 70 cm i stabilną podstawę. Jest wyposażona w klosz i przełącznik umieszczony na kablu. Aż trudno uwierzyć, że z tych standardowych elementów może powstać tak szeroka oferta lamp na biurko. – Dzięki różnorodnym materiałom, z których są wykonane lampy na biurko jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów oświetlenia. Można je dobrać do każdego wnętrza. Najczęściej spotykane są obudowy szklane, z tworzywa sztucznego i materiałów tekstylnych – mówi specjalista ze sklepu internetowego lampy.pl.

Oryginalność lamp na biurko to również bardzo bogata kolorystyka. Dla dzieci chętnie wybierane są lampki z kolorowymi, wesołymi kloszami, Dorośli sięgają często po klasyczne modele, które dodają pomieszczeniom eleganckiego charakteru.

zdjecie 1

Nastrojowe lampki biurkowe można też spotkać na stolikach nocnych w sypialni, a modele z zielonym kloszem to częsty widok na komodach w salonie. Niesłabnącą popularnością od lat cieszą się klasyczne witrażowe lampki na biurko. Gra kolorów różnobarwnych, małych szkiełek kreuje wyjątkową atmosferę i doskonale współgra z klasyką i nowoczesnością.

zdjecie 2

Jak ustawić lampkę na biurko?

Właściciele małych mieszkań szczególnie docenią lampki na biurko na zacisk. Wygodny zatrzask pozwala na ich umieszczenie wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Można je przypiąć do biurka, a ponieważ są lekkie i łatwo je przenosić, również wykorzystać do oświetlenia blatu w kuchni, czy lustra w łazience.

By lampka na biurko w pełni odpowiadała oczekiwaniom powinna być odpowiednio umieszczona. Stawiamy ją tak, by światło nie świeciło bezpośrednio w oczy, lecz oświetlało bezpośrednio obszar roboczy. Przy pracy z komputerem najlepiej postawić lampkę z tyłu lub z boku monitora, bo inaczej światło będzie odbijać się na ekranie. Praworęczni stawiają lampkę z lewej, osoby leworęczne z prawej strony. Dla higieny oczu warto pamiętać również o innej, prostej zasadzie. – Lampka na biurko nie powinna być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, bo pracując po zmroku narażamy wzrok na niesprzyjające kontrasty. – dodaje ekspert z lampy.pl.

Jaka lampka na biurko dla dziecka?

Rozmiar i moc to nie jedyne kryteria, jakie powinny przyświecać wyborowi lampki na biurko dla dziecka. Sami zainteresowani zapewne zwrócą uwagę na różny design. Lampki na biurko dla chłopców często nawiązują do lubianej niebieskiej kolorystyki, z kolei na lampki biurkowe dla dziewczynek chętnie wybierane są modele różowe, kolorowe lub we wzory

zdjecie 3

Wybierając lampki biurkowe do pokoju dziecięcego warto zwrócić uwagę na długość kabla, by w zabawie dzieci przypadkowo nie ściągnęły lampy na siebie, a najlepiej od razu zaopatrzyć się w przedłużacz i poprowadzić kabel tak, by uniknąć nieprzewidzianych wypadków.

Gimnazjalistom i licealistom polecane jest również nowoczesne, monochromatyczne oświetlenie, a także lampki dla biurko z przybornikiem. Absolutnie bezkonkurencyjna jest wielozadaniowa lampka na biurko z szufladkami, które pomieszczą wszystkie przybory typu: gumka do mazania, temperówka, spinacze i wkłady atramentowe lub też samoprzylepne karteczki.

zdjecie 4

Bez lampki na biurko trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie, ale również ona zużywa energię. Choć nie są to duże ilości, to pomnożone przez niemal każdy dzień w roku mogą stanowić pewne obciążenie dla domowego budżetu. Osoby spędzające przy biurku sporo czasu mogą sięgnąć po lampy na biurko z żarówkami ledowymi, dzięki czemu znacznie można ograniczyć rachunki za prąd. (O wybieraniu lampki na biurko można również przeczytać w artykule TUTAJ)

Na rynku jest naprawdę wiele modeli lampek biurkowych w różnych stylach i rozmiarach. Pamiętajmy, że przy zakupie nie cena, a przydatność i funkcjonalność lampy powinny być najistotniejsze. Lampka na biurko ma przecież decydujący wpływ na komfort pracy i nauki w domu, a także zdrowie naszych oczu.