Strona głównaLifestyleLeczenie i profilaktyka egzemy

  Leczenie i profilaktyka egzemy

  Egzema to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych, która dotyka niemal 10% społeczeństwa. Jest to schorzenie niezwykle uciążliwe, a przy tym mało estetyczne, gdyż objawia się zapalnymi grudkami, nadżerkami, rumieniem, pęcherzykami, strupkami oraz ropiejącymi zmianami skórnymi. Zmiany tego typu pojawiają się przede wszystkim na kolanach, kostkach, łokciach, dłoniach, twarzy i klatce piersiowej. Ich nieprzyjemny przebieg – w postaci swędzenia i pieczenia – powoduje, iż pacjent je rozdrapuje, co w konsekwencji powoduje zaognienie dolegliwości.

  Dlatego już przy pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów niezbędna jest wizyta u lekarza, który określi rodzaj egzemy i zastosuje odpowiednie leczenie.

  Diagnoza i leczenie egzemy

  Podstawą leczenie egzemy jest jej prawidłowe zdiagnozowanie i wyeliminowanie przyczyn jej powstawania. Pierwszym krokiem w postawieniu prawidłowej diagnozy jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, na podstawie którego lekarz określa okoliczności pojawiania się zmian oraz częstotliwość występowania choroby wśród bliższych i dalszych członków rodziny. Dodatkowo zaleca przeprowadzenie odpowiednich testów (skórnych i serologicznych), które pomagają wyodrębnić substancję uczulającą, odpowiadającą za występowanie objawów choroby. Konsekwencją tych testów jest wyeliminowanie alergenu i łagodzenie objawów schorzenia.

  Do podstawowych metod leczenia egzemy należy zaliczyć:
  – odczulanie (polegające na kontrolowanym podawaniu coraz większej ilości alergenu),
  – stosowanie maści z kortyzonem (łagodzącej zmiany skórne),
  – przyjmowanie leków antyhistaminowych (łagodzących i opóźniających reakcje alergiczne).

  Dodatkowo pacjent może stosować metody domowe – na przykład okłady z miodu manuka lub tartych ziemniaków, które łagodzą swędzenie oraz działają antybakteryjnie, oczyszczająco i przeciwzapalnie. Pomocne jest też picie naparów ziołowych (na przykład z pokrzywy, koniczyny lub łopianu) oraz wyeliminowanie z diety produktów alergennych (na przykład krowie mleko, nabiał, tłuszcz zwierzęcy, ostre przyprawy, cukier, kawę, herbatę i alkohol). Natomiast do codziennych posiłków warto wprowadzić produkty bogate w kwas gamma-linolenowy oraz probiotyki.

  Profilaktyka egzemy

  Egzema to choroba nawracająca, na którą nie ma jednej skutecznej terapii, która przyniosłaby trwały skutek. W większości przypadków obserwuje się okresową poprawę skóry, po której następują nawroty schorzenia. Dlatego w przypadku skłonności do egzemy niezwykle ważne jest nie tylko jej leczenie (polegające na połączeniu wielu metod – również tych domowych), ale także odpowiednia profilaktyka. Osoby ze skłonnością do występowania tego schorzenia powinny bardzo starannie dbać o skórę.

  Wśród podstawowych zaleceń należy wymienić:
  – unikanie zbyt niskim i zbyt wysokich temperatur oraz ich radykalnych zmian,
  – zrezygnowanie z szorstkiej i drażniącej skórę bielizny,
  – ograniczenie kontaktu ze zwierzętami,
  – noszenie luźnych i przewiewnych ubrań (najlepiej bawełnianych),
  – unikanie słońca,
  – chronienie skóry przed mrozem,
  – odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry,
  – oczyszczanie skóry preparatami, które nie zawierają mydła i posiadają obojętne lub lekko kwaśne pH,
  – unikanie gorących i zbyt długich kąpieli.

  Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż skóra dotknięta egzemą wymaga specjalnego traktowania, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki, które są dedykowane dla osób borykających się z tego typu schorzeniami. Warto też pamiętać o stałym nawilżaniu powietrza i piciu dużej ilości wody.

  Więcej informacji na temat walki z egzemą znajdziesz na http://febumed.pl/jak-walczyc-z-egzema/

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,893ObserwującyObserwuj